Geçtiğimiz günlerde Ahmed Arif‘in ölüm yıl dönümü olduğundan böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Ama ilk önce Ahmed Arif kimmiş ona bir bakalım, ne dersiniz?

Ahmed Arif, 23 Nisan 1927’de Diyarbakır’ın Hançepek semtindeki Yağcı sokak 7 no’lu evde dünyaya geldi. Asıl adı Ahmet Hamdi Önal’dır. Diyarbakır Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu. 1940-1955 yılları arasında değişik dergilerde yayınladığı şiirlerinde kullandığı kendine has lirizmi ve hayal gücüyle Türk edebiyatındaki yerini aldı.

Şiirlerinin dayandığı toplumcu gerçekçilik akımına uyumlu olarak komünist görüşleri savunmuş ve uzun dönem TKP Ankara İl komitesi içinde çalışmıştır.

Şiirlerinin toplandığı tek kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968’de yayımlandı. Türkiye’de en çok basılan kitaplar listesindedir. Ahmet KayaCem Karaca gibi sanatçılarca birçok şiiri bestelenmiştir. Ankara’da yalnız yaşadığı evinde 2 Haziran 1991 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Ahmed Arif’i, Fikret Kızılok‘un yaptığı şarkılarla tanıdım diyebilirim. Onun için birazdan yer vereceğim şarkılar, başkası tarafından yorumlanmış olabilir. Fakat benim zevkime hitap eden müzikleri seçtim. Umarım beğenirsiniz.

Ay Karanlık


Vurulmuşum


Haberin Var mı?


İki Parça Can


Sevdan Beni


Anadolu’yum

(Bu şarkının bir kısmı Ahmed Arif’in yazdığı dizelerden alınmıştır.)

Akın Var

(Bu şarkının sözleri Ahmed Arif’in “Anadolu” ve Nazım Hikmet’in “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiirlerinin kolajından oluşmaktadır.)