Anime, sözcük anlamıyla animasyon olan Fransızcadan alınmış bir sözcüktür Animeler, genelde mangaların yani japon çizgi romanlarının televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. Animelerin konuları çok çeşitlidir ve her türde anime vardır. Bu yüzden küçük çocuklar için eğitim içeren animeler olduğu gibi yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuların işlendiği film kalitesinde senaryoları olan animeler de vardır. Bir çok insanın sandığının aksine animeler çocuklar için yapılmış çizgi filmlerden çok daha fazladır. Hatta bazı animeler çocuklar için sakıncalıdır. Bugün dünya da yaşları fark etmeksizin birçok anime sever vardır. Aslında anime kavramına çok yabancı değiliz çünkü ülkemizde de çok popüler olan pokemon ve tsubasa da birer animedir.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

Birçok kişi animeyi çocuklar için çizgi filmler olarak görüp sonradan bağımlısı oluyor. Sizin de animelere bir şans tanımanızı öneririm. One piece, Naruto gibi çok uzun ve çok kaliteli animeler olsa da başlangıç için daha kısa ve pöpüler olanları önereceğim.

1-) ATTACK ON TİTAN (Shingeki no Kyojin)

Bu Anime, devler yüzünden surların arkasına saklanmış insanların hikayesini anlatıyor. Tabi ki birçok olay göründüğü gibi çıkmıyor ve sürekli yok artık diyorsunuz . Hikayenin en güzel yanlarından biri de baş rollerin yanı sıra birçok yan karakterin olması . Bu karakterler hikaye ye ciddi katkılar yaparak kurguyu zenginleştiriyor. Şiddetle tavsiye ettiğim animenin 2020 son baharında final sezonu olan 4. sezonu yayınlanacak.

ANİME NEDİR VE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

2-) FULLMETAL ALCHEMİST BROTHERHOOD

Anime de Edward Edric ve Alphonse Edric iki küçük kardeştir. Simyacı olan babaları evi terk eder ve anneleri bir süre sonra hayatlarını kaybeder. Edric kardeşlerde simya öğrenirler ve annelerini geri getirmek için yasaklı olan simya dönüşümünü gerçekleştirirler. Bu yüzden tanrı tarafından cezalandırılırlar. Edward kolunu kaybeder Alphonse ise vücudu kaybedip bir zırhın içinde hapsolur. Bundan sonra Edric kardeşler kaybettiklerini almak için felsefe taşını aramaya karar verirler ve bundan sonra birçok gizli şey açığa çıkar, olaylar hiç tahmin etmedikleri noktaya gelir.

ANİME NEDİR VE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

3-) STEİNS;GATE

Animenin konusu zaman makinası ve zamanda yolculuk hakkında. İlk bir kaç bölüm sabrederseniz sonra isteseniz de bırakmanız zorlaşıyor. Anime de John Titor ve IBM 5100 bile var. 24 bölümden oluşan bu anime birkaç gün içinde bitirmelik kısa bir seri. (Bilmeyenler için John Titor zamanda yolculuk yapıp IBM 5100′ ü aradığını iddia eden kişidir.)

ANİME NEDİR VE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

BONUS !! ONE PUNCH MAN

Konu Süper kahraman oluca hikaye genelde şöyle işler; kahramanlar düşmanlara karşı zorlanırlar ama filmin sonunda zor ve acılı bir şekilde düşmanı yenerler. Ama bu anime de durum tamamen farklı. Saitama isimli karakter sadece tek yumruğuyla düşmanları yeniyor desem biraz şaşırabilirsiniz. Evet durum tam da bu. Aslında Saitama da bu durumdan oldukça sıkılmış durumda. Toplamda şimdiye kadar 2 sezon ve 24 bölümü yayınlanan animenin yeni sezonu yakın zamanda izleyiciyle buluşacak.

ANİME NEDİR VE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

BİZİ İNSTAGRAM ve TWİTTER DAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ