Ülkemizde her gün yaşanan haber yoğunluğu herkes tarafından bilinmekte. Bir taraftan sağlık başlığı altında Covid-19 virüsü gündemlerde bir numara oynarken diğer tarafta siyasi tartışmalar,hukuk mücadeleleri, sokağa çıkma yasakları,gündelik konular derken bir de bugün sosyal medya tartışmaları gündemde yerini oldukça yoğun bir şekilde yer aldı.

Teknoloji çağının başlangıcından bu yana oldukça fazla dijital atılımlar yaşanırken bir yandan da teknolojik geri adımlar,sınırlamalar,sansürler ve türlü önlemler dünya basınında yer aldı. Kimi zaman toplumun isteği üzerine alınan bu kararlar kimi zaman ise meclis kararı veya tek kişi tarafından atılan adımlar olarak hissedildi.

Gelin hep beraber hangi ülke sosyal medya yasaklama uygulamalarına baş vurdu, neden böyle bir karar aldılar inceleyelim.

KUZEY KORE

  • KUZEY KORE: Söz konusu yasaklamalar olunca dünya gündemiyle ilgilenen herkesin ilk olarak Kuzey Kore geliyor. Sevimli ülkemiz bizi şaşırtmamış Twitter, Facebook, Youtube’un yanı sıra rejim karşıtı olma yolunda ilerleyen tüm bağlantıları engellemekten kaçınmıyor.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

ÇİN

  • ÇİN: 2009 yılında halk tarafından yapılan ayaklanma sonrasında sosyal medyanın büyük bir itici gücü olduğu kanısına varan Çin her ne kadar kısmı erişim hakkı sunsa da Facebook erişimini kapatmış durumda.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

İRAN

  • İRAN: Bu ülkemiz de 2009 senesinde Facebook ve Twitter’a erişimi engellemiş fakat 2013 Eylül ayında bu kararından vazgeçmiştir.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

BANGLADEŞ

  • BANGLADEŞ : Ülke nüfusunun %89’u Müslüman olan bu ülkemiz dinsizliği teşvik ettiği gerekçesiyle Facebook’a erişimi engellemiş fakat bu engel sadece 6 gün sürmüştür.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

MISIR

  • MISIR: Mısır da 2010-2012 yılları arasında farklı gerekçeler sunarak Facebook’a 86 kere erişim engeli koymuştur.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

MAURİTİUS

  • MAURİTİUS: Bu güzel ülkemiz de başbakan adına sahte hesap açılmasından dolayı Facebook’a 1 gün boyunca erişim engeli koymuştur.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

FAS

  • FAS: Kral 6. Muhammed hakkında sahte hesaplar oluşturulduğu için 2009-2013 yılları arasında dönem dönem Facebook erişimi yasaklanmıştır.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!

SURİYE

  • SURİYE: Son yılların en karışık ülkesi konumunda olan Suriye 2007’den beri Facebook kısmi erişim engeli yemiş durumda.
BU ÜLKELERDE SOSYAL MEDYA YASAK!