Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen aynı zamanda dönemin dehası olarak görülen Leonardo Da Vinci’nin örnek hayatını mercek altına alıyoruz.

Leonardo Da Vinci rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen. Mühendis,mimar,filozof,astronom,mucit,ressam,heykeltıraş,matematikçi, jeolog, yazar ve botanikçi.

Da Vinci,ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerini sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi.Keskin zekası ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu.Müzikle de ilgileniyor ve oldukça iyi bir şekilde lir çalıyordu.Fakat çocukluk yıllarında en gözde uğraşı resimdi.Babası da bunu fark edince,onu Floransa’nın en önemli atölyelerinden birine verdi ve sanat hayatının temellerini burada atacaktı.

Da Vinci öğrenmeye çok meraklıydı,yanında her zaman bir not defteri bulunduruyordu.Böylece aklına gelen parlak fikirleri ilham aldığı herhangi bir şeyi yazabilirdi.

Da Vinci defteri

Da Vinci birçok konuda uzman olmasının nedenlerinden biride sürekli soru sormasıdır.Çevresindeki uzman kişilere sorular soruyordu.Kitabına aldığı notlardan bazıları şunlardır

Hidrolikte uzmanlaşmış bir usta bul ve ondan sana kilit,kanal ve değirmenin nasıl tamir edileceğini anlatmasını iste.

Gıovannı Francese ustadan,söz verdiği gibi sana güneşin ölçülerini vermesini iste.

Bir üçgenin nasıl kareye döüştüğünü gösterecek bir aritmetik bilimci bul.

Pavia kütüphanesinde matematikçi Vitolone’i bulmaya çalış.Optikler hakkında bilgi al.

Leonardo aynı zamanda insan vücudunu da araştırmıştır.İnsan organizmasını,çalışma prensiplerini bir makine olarak görmüş.İnsanın tüm hareketlerini,gerçeğe en yakın şekilde çizmiştir.Anatomi araştırmaları giderek daha çok zaman harcadığı ilgi alanına girmiştir.

da vinci
vitrivius adamı

Leonardo Da Vinci 1452’de Floransa doğdu.En bilindik eserleri Mona Lisa, Son Akşam Yemeği ve Vitrivius adamı adlı başyapıtlarıyla tanındı.

Nereye gidersen git nereden bakarsan bak sana gülümseyen kadın,ne kraliçe ne sultan,eskimeyen,modası geçmeyen bir eser: Mona Lisa.

Bu tablodaki kadının kim olduğu hala çözülemedi.Kimine göre tüccarın eşi,Leonardo’nun annesi,sevdiği kadın…Tablo hakkında Da Vinci’nin çağdaşı,sanat tarihçisi Giorgio Vasari ”…tablo üzerinde 4 yıl oyalandı ve tabloyu bitiremedi…” demiştir.

Tablo şuan da Paris’teki önemli müzelerden olan Louvre müzesinde sergilenmektedir.

son akşam yemeği
son akşam yemeği

BONUS https://www.reytigo.com/bakmak-ve-gormek/