Merhaba değerli okuyucular.Bugün sizleri biraz zorlayacak aynı zamanda düşündürecek görseller paylaşmak istiyorum.Bakmak ve görmek bu iki kelimeyi karıştırıyoruz ya da ikisinin aynı anlama geldiğini sanıyoruz.Bakmak ve görmek arasındaki farkı size görseller üzerinden anlatmaya çalışacağım.Umarım beğenirsiniz.

Pek çoğumuz görmek istediğimize inanırız,doğruyu söyleseler,doğru bir yazı da okusak gözlerimiz bize doğruyu söyler deriz.Nasıl mı?Görsellere bakıp karar verin.

izlemek ve anlamak

Yan yana oturmuş 2 insan görüyorsanız görsellere bakmaya devam edin iyi gidiyorsunuz.

Bakmak ve görmek

Bu görselde ne görüyorsunuz? Eğer bukalemun gördüyseniz tekrar bakın çünkü görselde üst üste yatmış 2 kadın var.

Bakmak ve görmek

Ayçiçeğinin üstüne konmuş kelebek gibi görünen aslında bir kadın.Daha yakından bakın.

Bakmak ve görmek

Burada araya girmek istiyorum.Daha önce vücut boyama sanatı diye bir şey duydunuz mu?Durun biraz anlatayım size.

Body art (Vücut sanatı) ilk olarak 1940’lı yıllarda,bu sanatın oluşmasını sağlayan Gilbert Prousch ve George Passmore tarafından ortaya konulmuştur.Daha sonraki yıllarda performans sanatı olarak anılmaya başlanmıştır.Bu sanat akımında insan vücudu tablo gibi işlenir.

sanat

Bu sanatı iş haline getiren isimlerden biride Johannes Stötter.Johannes Stötter dünyaca ünlü İtalyan vücut boyama sanatçısı.İnsan vücudunu tuval gibi kullanarak onlara hayvan figürleri işleyen 2012 Dünya vücut boyama şampiyonu.Johannes yaptıkları bu çalışmalarla sanata farklı bir boyut kazandırdığını söyleyebiliriz.İtalyan sanatçı daha bir çok çalışmasıyla sanatseverleri büyülemeyi başarıyor.

Bakmak ve Görmek
Bakmak ve görmek
Bakmak ve görmek

İnsan mı kaplumbağa mı?Burada gerçekten kaplumbağa görüyorum insan yok diyorsanız yanılıyorsunuz.Burada da bir insan gizli ve bir kadın.İlk baktığınızda hatta birçok kez baktığınızda göremeyebilirsiniz.Çünkü en zoru bu.

Aşağıdaki görseller ve videolar daha açıklayıcı olur umarım.

Bakmak ve Görmek
Bakmak ve Görmek

Ne gördüğün değil.Nasıl baktığın önemlidir.

Daha fazlası için takipte kalın…