Bizler onları sadece sanat camiasındaki yerleri ile sınırlı olarak tanıyoruz. Nereden bilebilirsiniz ki bir yazarın örgü örüp aralıksız her gün toz alıyor olmasını. Şimdi gelin ,daha çok tuhaf şeyler ile karşılaşacaksınız.

  • Erzurum’a Giden Rus Yazar : Aleksandr Puşkin
reyitog.com edebiyat

 Aleksandr Puşkin yaşadığı dönem boyunca aşk hayatı ile hep gündemde olmayı başardı. Puşkin’in hayatında bizim için en dikkat çekici  olay ise yurt dışında gittiği tek yerin Erzurum oluşu. Puşkin 1829’da, yani Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Rus ordusu ile birlikte Erzurum’a gitmiş. Burada geçirdiği günleri de Erzurum Yolculuğu isimli kitabında anlatmaktadır. Hatta 2019’da Rusya’nın Ankara Büyükelçisi , Puşkin’in oradayken kaldığı evi müzeye çevireceklerini de açıklamıştı.

  • Çocukluk Yıllarında İntihar Etmeyi Düşünen Yazar : Sabahattin Ali
reyitog.com edebiyat

Sabahattin Ali Nazi Çevik’e bir mektup bırakır. Bunu okuyan Çevik telaşlanır ve öğretmenine haber verir .Ve Çevik sayesinde intihara kalkışması önlenmiş oldu. Bu olaydan neçe sonra ise Sabahattin Ali’nin nakli İstanbul’a çıkar. Ve ne tesadüftür ki öğretmeni Ali Canip Yöntem çıkar. Bu olaylar doğrultusunda Edebiyata damgasını vuran Sabahattin Aliyi ise edebiyata kazandıran Yöntem olur

  • Komünizm ve Faşizm Tartışmaları
reyitog.com edebiyat

Ünlü şair Nazım Hikmet komünizm anlayışını yaymak amaçlı çalışmalar yapar. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabıyla tanıdığınız Peyami Safa ise onu engellemeye çalışır hatta ona zıt anlayış niteliğinde olan faşist anlayışı desteklemektedir. Bu iki arkadaş yıllardır beraberler. Hatta öyle bir dostluk ki Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşunu Nazım’a hitaben yazmıştı.Ne kadar uğraşsalar da dostlukları son buldu.

  • Temizlik Hastası: Hüseyin Rahmi
reyitog.com edebiyat

Hayatının son yıllarını Heybeliada’da geçiren Hüseyin Rahmi Gürpınar her gün evini titizlikle ve sabırla temizlerdi öyle ki bazen dışarı eldiven ile çıkardı. Örgü örmeyi de severdi . Yazmayı bıraktığı zamanlarda da reçel ve dondurma yapıyord

  • Vergi Kaçakçısı: William Shakespeare
reyitog.com edebiyat

Ünlü yazarın hayatı o kadar renkli ki hakkında bir çok şaşıracağınız detay var fakat en ilgincini söyleyeyim. Vergi kaçırıyor olması. Dönemin zenginleri arasında olan Shakespeare’in, Yüksek Hazine Memurluğu’na göre vergi borcu vardı. Borcunu uzun süre ödememişti. Muhtemelen borcu olduğundan haberi bile yoktu. Psikopos’a bağlı olan bu borçlar doğrultusunda hapis kararı verilecekti. Fakat son anda ödeyerek biriken borcundan kurtulmuş

  • Ayakta Roman Yazan: Virginia Woolf
reyitog.com edebiyat

Virginia Woolf bir gün ressam kız kardeşinin hiç oturmadan sürekli ayakta resim çizdiğini fark eder başta anlamsız bulsa da bundan ilham alıp, yazılarını ayakta yazmaya başladı.

  • Yazı Yazamayan Yazar : Agatha Christie
reyitog.com edebiyat

Ünlenmesini sağlayan romanlarından biri olan Doğu Ekspresinde Cinayet kitabını  İstanbul’da yazan Christie’nin  disgrafi denilen bir hastalığı vardı. Bu hastalık insanın öğrenmesini güçleştiriyordu. Bu yüzden de Christie yazı yazamıyordu. Buna rağmen Christie pes etmiyordu söyleyerek başka birine yazdırıyordu.Ve bugün kitapları dört milyardan fazla satıldı.Yüz üç dile çevrildi.