Sınıf Öğretmenliği

YKS Tercih Rehberi:    Erciyes Üniversitesi-Sınıf Öğretmenliği

Merhaba arkadaşlar. Benim belki de sınavdan daha çok zorlandığım, stres yaptığım ve birçoğumuzun da aklını karıştıran bir dönem olan ‘’tercih dönemi’’ hakkında kendi bölümümle ilgili birkaç şey anlatmak istiyorum.

Sınıf Öğretmenliği

Şuan Sınıf öğretmenliği 2.sınıfı bitirmiş bulunmaktayım. Bu bölümü seçmemdeki en önemli sebep çocuklarla vakit geçirmeyi seviyor olmamdı. Çocuklarla bir şeyler yapmak onlara bir şeyler anlatmak beni hep mutlu etmiştir. Çünkü çocukların dünyası yetişkinlerin anlayamayacağı kadar büyülü ve ilginç. Onlara yeni bir bilgi öğrettiğinde sanki çok büyülü bir şey söylemişsin gibi sana bakarlar. O bilgiyi öğreten kişiye ufakta olsa bir hayranlık duyarlar. Çocukların hayal güçleri ve düşünceleri bizlerden çok farklıdır. Bizde bir zamanlar çocuk olmamıza rağmen biraz hızlı unutuyoruz yaşadıklarımızı. Bu yüzden hem üniversitede hem de okuduğum öğretmenlik konulu kitaplarda bu mesleği yaparken biraz çocuklaşmak gerekiyor sanki. Çocuklara onların gözünden bakabildiğimizi hissettirmek, ‘’bak bende senin gibiyim’’ diyebilmek lazım. Yeri geldiğinde onlara sadece bilgi veren bir öğretmen konumundan çıkıp onların oyun arkadaşı olduğumuzu göstermeliyiz. Bir diğer önemli unsur ve benim de birazcık korktuğum şey; bu meslekte yabancı insanlarla ilişki kurmamız gerekiyor. Öğrencilerimizin velileri mesela. İnsanlara ilk başta çekimser yaklaşsam da daha sonra daha rahat davranabiliyorum. Ben de bunları fark ettikçe öğretmen olmaya karar verdim. Ve eşit ağırlık alanında seçebileceğim sınıf öğretmenliğini seçtim.

Bölüm Ve İçeriği

Bölümün içeriğine gelirsek matematik, fen, coğrafya, tarih gibi temel dersler ve temel eğitim bilgisi derslerinin yanı sıra bölümle alakalı çocuk psikolojisi, drama, çocuk oyunları, ilkokulda okuma yazma, oyun ve fiziki etkinlikler gibi dersler alıyoruz. Şunu söylemeden de geçemeyeceğim derslerin adlarından anlaşıldığı üzere derslerde çok eğleniyoruz. Çocuklar gibi oyun oynuyoruz. Hayal güçlerimizi geliştiriyoruz. Oyun derslerinde düşüyoruz, gülüyoruz, koşuyoruz. Sanki hepimiz çocuklaşıyoruz.  Kısaca dememe gerekirse bu bölümü seçecek olan adayların içi biraz daha kıpır kıpır ve bir nebze daha çocuk olmaları gerekiyor.

YKS Tercih Rehberi:    Erciyes Üniversitesi-Sınıf Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği Atama Ve İş Olanakları

Peki ataması ve iş olanakları nasıl? Her sene yapılan öğretmen atamalarının büyük çoğunluğunu sınıf öğretmenliği oluşturuyoruz. Her sene yaklaşık 2500-4000 arası kontenjan açılmaktadır. Ülkenin her yerinde her köyünde ilkokulun olması ve bu okullara sınıf öğretmeni alınması gerektiğini düşünürsek bu oranların çok düşmesi beklenmez. Devlet okullarının yanı sıra özel ilkokullarının yaygınlaşmasıyla da özellerde de iş imkanı bulunabilir. Bir başka ihtimal de üniversitede öğretim üyesi olarak kalmak olacaktır. Burada da bölümle ilgili araştırmalar yapıp ders verebilirsiniz ama benim naçizane tavsiyem bir müddet sınıf öğretmenliği yapmak ve o sınıf ortamını solumak sizi mesleğinizde çok daha etkili yapacaktır.

Ben Erciyes Üniversitesinde okuyorum ve kısaca bahsedecek olursam; üniversite Türkiye genelinde akademik performans açısından 9. sırada yer almaktadır. Eğitim fakültesi ise ülke genelinde her zaman ilk üçte bulunuyor. Sınıf öğretmenliği kapsamında birçok kez hem bölüm olarak hem de bireysel KPSS birinciliği bulunmaktadır. Yani Türkiye’de sınıf öğretmenliği okunabilecek en güzel üniversitelerden biri denilebilir.

Şimdiden sınıf öğretmenliği tercih edecek adaylara başarılar diliyorum.