Hepimiz güzel hayatlara sahip olmak istiyoruz; maaş getirisi iyi olan kaliteli bir iş, bindiğimizde kendimizi iyi hissedeceğimiz güzel bir araba , bahçeli veya iki katlı güzel bir ev ve tabii ki en başta dediğim gibi hayatımızı güzelleştirecek diğer şeyler.

Biz bu saydıklarımızın hepsine çoğu zaman tam istediğimiz gibi ulaşamıyoruz çünkü bunlardan bahsederken şimdiki hayatımıza hiç değinmeden gelecekten bahsediyoruz. Sürekli “ ileride çok başarılı olacağım, güzel bir evim, beni anlayan kişilerle dolu bir hayatım olacak. “ diyoruz fakat “ ileride çok başarılı olmak istiyorum ve şimdi şunu bunu yapmam lazım “ demiyoruz.

Hayatın bizden istediği bazı görevler var ve bunu görevleri başarılı bir şekilde bitirdiğimizde hayallerimize bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Hayat önce okuma yazma öğrenmek için düzenli bir şekilde ev ödevleri yapmamızı ister, lisede güzel bir etrafa sahip olmak için iyi arkadaşlar seçmemizi ister sonrasında sınava çalışmamızı ister, üniversite döneminde mesleğimizi iyi kavramamız için mesleki gereklilik ve uğraş ister sonrasında ise iyi bir eş, iyi bir hayat kurmak içinde diğer görevler kapıda bizi bekler.

Hedeflerimize Karşın Hayatın Beklentileri

Bu görevler bize zorunluluk gibi gelse de hepsinin üstesinden geldiğimizde hayallerimize ulaşacağımızı diğer başaranların hayatından anlayabiliyoruz. Dönem dönem bize görevler sunan hayatın tüm hayatımız boyunca sunduğu en önemli görevler arasında ahlak ve sorumluluk bilinci vardır. Bunun farkında olduğumuz zaman yapamayacağımız şeyin olmadığını biliyorsunuz.

Tüm bunları dedikten sonra şunun için söz verelim: Hayallerimize kavuşmak için hayatın sunduğu görevleri birer zorunluluk yerine şans olarak görüp hayallerimiz için o şansları değerlendirmeye çalışalım, derse ders çalışalım, iyi bir arkadaş edinmekse iyi arkadaşlarla ortam kuralım.

Bugün atacağın her adım, yarınki yaşamındır.

Wilhelm Reich