Reklam sektöründe başlayan kariyerine, sinemada harikalar yaratarak devam eden Weasley Wales Anderson mutfağından çıkmış 5 filme bayılacaksınız.

1969 doğumlu, ailesinin ortanca çocuğu olan Amerikalı Wes, amatör  tiyatro oyunları sergileyerek geçirdiği lise eğitiminden sonra üniversitede felsefe okudu. Reklamcılık ve reklam yazıcılığı ile başladığı kariyerine ara vererek sinemaya yöneldi.

Yapımcılık , yönetmenlik ve senaristliğini üstlendiği filmlerinin müzikleri ile de kendisi ilgileniyor ve tamamen kendisine ait bir dünyadan çıkmış, özgün grafikleri ve sinematiği ile ayırt edici özellikler taşıyor.

İşte keyifle izleyeceğiniz hem eğlendiren hem üzerine düşünmeye sürükleyen 5 Wes Anderson filmi önerisi!

5-Köpek Adası

Köpeği diğer köpeklerle birlikte yaşadığı şehirden çöplüğe sürülen Atari Kobayashi köpeği Spot’u bulmak için bir yolculuğa çıkar. Köpeğinin arkadasları ile de arkadaş olan Kobayashi, döndüğünde olacaklardan habersizdir…

4-Fransız Postası

İç içe geçen üç hikayeyi konu alan Fransız Postası, Amerikada bulunan bir gazete ofisinde geçen sıradışı olayları anlatır. Sembolik anlatımıyla izleyiciyi düşündürür.

3-Yaman Tilki

Roald Dahl’ın yazmış olduğu çocuk kitabından ve Ezop’tan esinlenilmiş olan fabl tadı veren bu filmde tipik uyanık tilkiyi görürüz. Ailesini beslemek için hırsızlık yapan tilkinin başına gelenleri ailece izleyebilirsiniz.

2-Asteroit Şehir

Yıldız kadrosuyla son zamanlarda en çok ses getiren son Wes Anderson filmi olan Asteroid City uzay araştırmaları için çalışan insanları bir araya getiren programdan sonra bir uzaylının bulunmasıyla tüm işlerin sarpa sarmasını anlatır. Asteroit Şehri’nde kısılı kalan insanları neyin beklediği bilinmemektedir.

1-Büyük Budapeşte Oteli

1.ve 2. Dünya savaşı arasındaki dönemde geçen Büyük Budapeşte Oteli, otelin sorumlusu Gustave H. ve otelde bellboy olarak çalışmaya gelen mülteci Zero Mustafa’nın maceralarını anlattır. Gustave H.’e yaşlı sevgilisinden kalan yüklü miras ve ünlü tablo ile hayatları değişen Gustave ve Zero Mustafa farkında olmadan komik bir polisiye olayının içine düşer.