Sabahattin Ali'nin başyapıtı Kürk Mantolu Madonna ve hayatı hakkında bilinmesi gerekenler - 6

Sabahattin Ali‘nin listeleri altüst eden kitabı “Kürk Mantolu Madonna”. Pandemi döneminde de okuyucuların ilgisini çekmeyi başardı . Yapılan son araştırmalara göre ülkemizde ayda 10-15 adet satıldığı söyleniyor. Bu oranda 77 yaşında bir kitap için mükemmel bir başarı. Kitabın bu denli başarılı olmasının altında ki en önemli etken ise hikayesinde altında yatan gizem olarak görülüyor. Bu aslında gerçek br hikaye mi ? . Roman bir bankada çevirmenlik yapan alelade insan Raif Bey in Maria Puder ile olan aşkını anlatıyor. Hikayede Raif Bey i burada Sabahattin Ali yerine koyunca kimilerine göre sanki otobiyografik bir roman okuyor gibi oluyoruz. Peki bu iddia neye dayandırılıyor.

Sabahattin Alinin hayatını şöyle bir düşünce süzgecinden geçirdiğimizde romanın büyük bölümünün Almanya da geçmesi ve Sabahattin Alinin 21 yaşında Almanya ya Meb bursu ile gitmesi burada 2 yıl bulunması dostlarıyla paylaştığı anılarında tıpkı romandaki gibi Maria isimli bir hanımefendi ile tutkulu aşkından bahsetmesi ve romanın baş kahramanı Raif Bey gibi fevkalade çizim yeteneği dimağımızda canlanınca “otobiyografik” roman ihtimâlı hiç de yabana atılacak gibi durmuyor.

Bu konu ile ilgili perspektifimizi daha da genişletecek olursak Nebil Özgentürk ” Kayıp Kemiklerin İzinde; Bir Sabahattin Ali ” isimli belgeselin tanıtımı amacıyla çekilen videoda* romanda Maria Puder ile Raif bey in karşılaştıkları el ele yürüdüğü yerler gösterilmekte ve bunun yarım kalmış bir gerçeğin hikayeleştirilmesi ihtimalinden bahsedilmektedir.

Peki Kitabın İsmi Nereden Geliyor ?

Madonna Of The Harpies

Sabahattin Ali fevkalade entelektüel seviyesi bu nadide eserin aşkın ve yaşanmışlıkların yanında esin kaynağı olarak yeni bir gizemini daha ortaya çıkarıyor. Sabahattin Ali Edebiyatın yanında çizime de çok meraklı bir isim . Bu eser de ismini Andrea Del Sarto nun Yüksek Rönesans Dönemine yapmış olduğu en büyük katkı olarak gösterilen “Madonna Of The Harpies” tablosundan esin ile almıştır.

*

Başka bir yazıda buluşmak dileğiyle esen kalın. Kürk Mantolu Madonna bir edebiyat klasiği…

şeker portakalı