Bilgisayarlar ilk alındıkları zaman hızlıdır Daha sonra içlerinde biriken kayıtlarla ve bilgilerle yavaşlamaya başlarlar. Bu verileri temizleyerek ve bazı yöntemlerle zamanla yavaşlayan bilgisayarları hızlandırmak mümkündür.

1=) Windows + R tuşlarına basıp çıkan ekrana temp yazıp çıkan dosyaları silin.

Sistem, yüklü bir dosya transferi sırasında herhangi bir sorun oluşmaması için taşınan veya silinen dosyaların bir yedeğini Windows dizini altındaki “Temp” klasörüne kopyalar. Daha sonra bu klasöre kopyalanan geçici dosyalar yine sistem tarafından temizlenir; ancak bu temizlik çoğu zaman yeterli olmaz. Eğer taşıma veya kopyalama işlemi sırasında bilgisayarınız herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa, kopyalanan dosyaların bir kısmı “Temp” klasörü içinde kalacaklardır.

Bu klasörün içindeki gereksiz dosyaları kendiniz de kontrol edebilir ve silebilirsiniz. Önemli dosyaları silmekten korkmayın; çünkü “Temp” klasörü içinde önemli bir dosya bulundurulmaz. Eğer önemli bir dosyayı silmeye kalkarsanız, Windows sizi uyaracaktır.

2=) Windows + R tuşlarına basıp çıkan ekrana %temp% yazıp çıkan dosyaları temizleyin.

3=) Windows + R tuşlarına basıp çıkan ekrana Prefetch yazıp çıkan dosyalrı silin.

  • Prefetch klasörü performans izleyici ve  sizlerin  işlemlerinizi takip eden kayıtları içerir. Silinebilir.

4=) Masaüstünde bulunan gereksiz dosyaları kaldırın. Masaüstündeki gereksizdosyalar yavaşlamaya neden olacaktır.

5=) Güncelleştirmeleri yapın. Güncel uygulamalar kullanmak hız açısından yararlı olabilir çünkü geliştiriciler geri dönütlere göre güncelleştirme sağlarlar buda optimizasyonu iyileştirir ve hızı arttırır.

BUNLARLA UĞRAŞMAK İSTEMİYOR MUSUNUZ?

Bunlar programsız bilgisayar hızlandırma yollarından bazıları. Ben bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz bunları ve çok daha iyisini yapan bir uygulama da var. Advanced SystemCare (üzerine tıklayarak sitesine gidebilirsiniz) uygulamasıyla kolay bir şekilde yukarıda anlatılan ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Programsız  Basitçe Bilgisayar Hızlandırma