Belgesel denilince daha çok doğa, hayvan belgeselleri aklımıza gelse de tarih veya savaş belgeselleri de bir o kadar etkileyici oluyorlar. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nı konu alanlar. Hadi daha fazla vakit kaybetmeden belgesellere bakalım…

The World at War (1973)

Türkiye’de “Savaşan Dünya” adıyla yayımlanan bu belgesel, 26 bölümlük İkinci Dünya Savaşı’nı konu almış bir TV serisidir.

Hitler’s Circle of Evil (2017)

Yapım 3. Reich diye bilinen Hitler’in Nazi Almanya’sının yükseliş ve düşüşünü, Nazi Partisi üyelerinin kişisel ilişkileri üzerinden anlatıyor.

Five Came Back (2017)

Beş başarılı çağdaş yönetmen, İkinci Dünya Savaşı’nı kayıt altına almak için orduya katılan beş efsanevi Hollywood film yapımcısının hikayesini anlatıyor.

Greatest Events of WW2 in Colour (2019)

Renkli çekimler içeren bu etkileyici belgesel dizisinde, Pearl Harbor saldırısından D-Day çıkarmasına kadar 2. Dünya Savaşı‘nın en önemli olayları ele alınıyor.

Apocalypse: The Second World War (2009)

Fransız yapımı, 6 bölümlük bir tarih-savaş belgeselidir. Bölümler yaklaşık 52 dakikadan oluşmaktadır.

Çok kaliteli savaş belgeseli az. Bu durumdan listemizde de fazladan belgesel ekleyemedik. Belgesel yapımı oldukça zor olduğundan yapımcılar, yönetmenler fazla uğraşmıyorlar diyebilirim. Bizler de merakımızı kitaplardan, filmlerden gidermeye çalışıyoruz. Tabi filmler ve belgesellerden ne denli tarih öğrenebiliriz tartışılır. Genellikle propaganda aracı olarak kullanıldığından bazen yarıda bırakmak zorunda kalabiliyorsunuz. Hatta bu propaganda işi bazı kitaplar için de geçerli olabiliyor. Sadece kitap, film, belgesel için değil oyunlar için de geçerli bunların hepsi. Onun için izleyelim ama manipülasyona kurban gitmeyelim diyorum.

Savaştan o kadar bahsettik. Belki önümüzdeki günlerde savaş oyunları ile ilgili bir yazı gelebilir, ne dersiniz?

Herkese mutlu günler dilerim, kan dökülmedik bir dünyaya uyanmak dileğiyle…