Son günlerde sıkça siha ve iha kelimelerini duymaya başladık peki nedir bu siha ve iha lar.

Özellikle  2000 li yıllardan sonra insansız hava araçları hayatın her alanında yaygınlaşmaya başladı. İnsansız hava araçları yani kısaca ihalar son zamanlarda eğlence sektöründen ordulara kadar birçok alanda etkisini arttırarak kullanılmaya devam ediyor. Özellikle ordular tarafından sıkça kullanılan ihalar operasyonların seyrini değiştirmeye başladı.

      Türkiye de bu iha trendini son derece iyi yakalamış ve gayet iyi kullanabilen bir ülke olamayı başardı. Hatta bu trendi yakalamakla kalmayıp bu alanda dünyada en iyiler arasına girdi ve ürettiği ihaları ihraç etmeye başladı . İhaların ordumuzda yaygınlaşması Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliğini son derece arttırdı. Böylece yurt içindeki terör örgütlerine ağır darbeler vurulmaya başlandı. Örnek vermek gerekirse eskiden komandoların günlerce devriye attığı alanları ihalar saniyeler içinde tarayabiliyor . Böylece kaçak geçişlerin ve eylemlerin önüne geçilebiliyor. Üstelik silahlı ihalar yani sihalar keşif görevlerinin yanı sıra tespit ettiği terör unsurlarını operatörünün tek tuşa basmasıyla etkisiz hale getiriyor. Bu durum karşısında terör grupları ne eylem yapabiliyor ne de dağlarda barınabiliyorlar.

bayraktar tb2

      İhalar sadece yurt içinde değil yurt dışındaki terör operasyonlarında ve keşif faliyetlerinde de kullanılıyor. Bugünlerde Libya’da ,Ege’de, Doğu Akdeniz’de, İdlib’de ,Suriye’deki operasyon alanlarında ve Kuzey Irak’da uçuş gerçekleştiriyorlar ve Türkiye’nin gözü ve silahı oluyorlar. Özellikle Suriye’deki operasyonlar sırasında çok etkin kullanılan ihalar görevlerini çok iyi bir şekilde yerine getirdi. Rakamlarla açıklamak  gerekirse Bayraktar TB2 zeytindalı harekatında 5300 saat ile tüm uçuşların yüzde 90’ını,bahar kalkanı harekatında ise 2000 saat ile tüm uçuşların yüzde 80’ini gerçekleştirerek sayısız hedef etkisiz hale getirmiştir.

Son günlerde ise Libya ‘da ki başarıları göz dolduruyor. Birçok yurtdışı kaynaklı yayına göre Türk silahlı kuvveleri libyada bu sihaları etkin bir şekilde kullanarak savaşı neredeyse mağlubiyet durumundan zafere yakın bir hale getirdi . İhalarımızın Libya’da hava savunma sistemleri olan Pantsir’leri bile imha ettiğini de söylemeliyim. Bu durumun arkasında başarılı bir elektronik harp ve iyi eğitilmiş personelin olduğunu da hatırlatmak isterim. Özellikle  Libya’da hava savunma sistemi imha etmesi ihalarımızın yurt dışında epey reklam yapmasına sebep oldu.

ÜLKEMİZDEKİ PROJELER

     Tabi ki Türk savunma sanayi bu başarıları arttırmak için kolları sıvama devam ediyor. Şuan etkin olarak kullanılan Anka, Anka S,  Bayraktar TB2 gibi iha sihaların  daha üst versiyonları için çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda bu üst versiyonlar olan Aksungur ve Akıncı gibi  iha ve sihalarıda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine göreceğiz.

EK OLARAK AKINCI TİHA için yapılmış çok güzel bir belgesel, izlemenizi tavsiye ederim.

BONUS!! GELECEGİN SİLAHLARI RAİLGUNLAR İÇİN BURAYA TIKLAYIN

BAYKAR RESMİ SİTESİ