Bu yazımızda Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış olan Osmanlı Sarayı’nın baş mimarı ve mühendisi olan Mimar Sinan’ı mercek altına alıyoruz.

1489 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Mimar Sinan,1511 yılında (22 yaşında) Yavuz Sultan Selim’in buyruğuyla Osmanlı Sarayı’na gelir ve sarayda çalışmaya başlar.

1538 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı olmuştur.Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat döneminde 49 yıl mimar olarak görev yapmıştır.

TAM 365 ESER!

Mimar Sinan 92 Cami,52 mescit,55 medrese,7 darül-Kuraa (Kuran okuma yeri), 20 türbe,17 hayır kurumu,3 hastane,6 su yolu,10 köprü,20 kervansaray,36 saray,8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere toplam 365 eser vermiştir.

köprü

Mimar Sinan,

Şehzade Cami’sini çıraklık, Süleymaniye Cami’sini kalfalık, Selimiye Cami’sini ustalık eseri olarak tanımlar.

Mimar Sinan kalfalık eseri Süleymaniye Cami’sinin yapımında Kanuni Sultan Süleyman’ın Afrika’dan onlarca devekuşu yumurtası getirttiği biliniyor. Bu yumurtanın yaydığı koku örümcekleri rahatsız eder.Bu nedenle Mimar Sinan yapılan duvarların harcında yumurta kullanmıştır.

GEMİ FORMUNDA CAMİ

Kaptan Piyale Paşa Mimar Sinan’dan gemiye benzer bir cami yapmasını ister.Yaptığı cami tıpkı bir gemi gibi görünür.

piyale paşa cami

TASARIM DEHASI !!!

Mimar Sinan,Kanuni Sultan Süleyman’ın tek kız evladı olan Mihrimah Sultan adına iki cami inşa etmiştir.İstanbul’un Anadolu yakası ve Avrupa yakasına inşa ettiği bu iki caminin arkasına Koca Sinan’ın dehası gizlenmiştir. Mihrimah’ın kelime anlamı ”ay ve güneştir”tir ve Mihrimah Sultan’ın doğum günü gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart’dır. 21 Mart’ta güneş,Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami’sinin iki minaresi arasından batar.Yine 21 Mart’ta ay,Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami’sinin iki minaresi arasından doğar.Mihrimah Sultan’ın adının anlamı olan ay ve güneş,bu iki camide muhteşem mimari ile sonsuza dek yaşatılmıştır.

Tasarım dehası Koca Sinan’ın eserleri Ülkemizde ve tüm Dünyada şaheser olarak tanımlanır.Öyle ki 1988 yılında UNESCO tarafından Mimar Sinan yılı ilan edilmiştir.

BONUSS!! BÜYÜK DEHA: DA VİNCİ

BONUSSS!!! MARVEL BİLGİNİ TEST ET