Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yine dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir durum ortaya çıktı. Whatsapp son görülme ve çevrimiçi yazılarını kaldırdı mı?

Olayın Aslı Başka

Günümüzde milyonlarca kişinin aynı anda mesajlaştığı uygulama WhatsApp, zaman zaman sıkıntılı dakikalar yaşayabiliyor. Uygulama geçtiğimiz dakikalarda yine böyle bir süreçten geçmeye başladı. Birçok WhatsApp kullanıcısı, konuştukları kişinin son görülmelerini veya çevrimiçi olup olmadıklarını görememeye başladı. Ve hemen uydurdular whatsapp’da yazıyor, online kısımları artık yok. Kaldırıldı gibi.

Sizin için Araştırdık

Uluslararası bir gözlem sitesi olan Down Detector’da yer alan verilere göre WhatsApp, şu anda sıkıntılı dakikalar yaşıyor. WhatsApp’ta sıkıntı yaşadığını dile getirenlerin %68’lik kısmı, popüler uygulamada konuştukları kişinin son görülme veya çevrimiçi durumlarını görüntüleyemediklerini belirtiyor.

Down Detector’da son durum:

whatsapp

Ayrıca platformda yer alan diğer verilere göre kullanıcıların %26’sı, WhatsApp’a bağlanmakta sıkıntı yaşıyor. Geçtiğimiz dakikalar içinde şu ana kadar yaklaşık 3.000 WhatsApp kullanıcısı uygulamada sorun yaşadığını Down Detector’a rapor etmiş durumda.

Yine Down Detector’da yer alan haritaya göre WhatsApp’ta şu dakikalarda hissedilen bu sıkıntı en çok AvrupaAmerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika’daki kullanıcıları etkilemekte. Twitter üzerinde de birçok kullanıcı WhatsApp’ta sorun yaşadığını dile getirmekte.

whatsapp

Sorunların yoğun bir şekilde görüldüğü noktaların yanı sıra ülkemiz de de birçok kullanıcı aynı durumdan şikâyet ediyor. Kullanıcılar, birçok yerde görülen son görülme veya çevrimiçi durumunun görüntülenemediğini söylüyor. WhatsApp tarafındansa henüz konuyla ilgili bir hamle yapılmış değil.

WhatsApp üzerinde görülen kullanıcının son görülme ve çevrimiçi durumunun görüntülenememesi sorunu, WhatsApp’ın iOS ve Android versiyonlarının yanı sıra WhatsApp Web’de de karşımıza çıkıyor. WhatsApp’ı bilgisayarlarından kullanan kullanıcılar da aynı sorunu yaşıyor ancak sorunu yaşayan çoğu kullanıcı mesaj gönderirken veya alırken bir sorun yaşamadıklarını da dile getiriyor.

Hatanın kaynağı belli oldu:

whatsapp

WhatsApp hakkında son durum bilgileri paylaşan WABetaInfo’nun paylaştığı tweet’lere göre WhatsApp’ta görülen bu sorun, şirketin sunucu tarafında yaşanan farklı bir sorundan kaynaklanıyor. WhatsApp sunucularında yaşanan sorun nedeniyle kullanıcıların gizlilik tercihleri otomatik olarak “Hiç kimse” şeklinde değiştiriliyor.

whatsapp

Bununla birlikte WABetaInfo, sorunu yaşadığınız takdirde WhatsApp’ı silip tekrar yüklemeye çalışmamanızı da söylüyor. Paylaşıma göre uygulama şu anda bir kez silindiğinde kullanıcılar yeniden giriş yapmakta sıkıntı yaşıyorlar.