Hepinize merhaba sevgili arkadaşlar, Reytigo ailesi olarak sizler için KPSS Mini Test Hazırlamak İstedik. Testigo ve Genel kültür başlığı altında offline olarak çözebileceğiniz test hazırladık. Zaman zaman bu şekilde mini testler hazırlamayı düşünüyoruz. Farklı farklı soru tipleri görmek istiyorsanız mutlaka testlere şöyle göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Yeni testler için de sayfamızı takip edip abone olabilirsiniz. Kesinlikle sizin için yararlı olacaktır. Şimdiden başarılar dileriz.

reytigo-kpss-mini-test

İlk Soruyla Başlayalım:

1-Türk Tarihindeki ilk basın şehidi?

Correct! Wrong!

Hasan Fehmi (1874 - 6 Nisan 1909), Osmanlı gazetecisi. Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti Gazetesi'ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren gazeteci, 6 Nisan 1909 günü vurularak öldürülmüş ve Türkiye'de ilk basın şehidi olarak tarihe geçmiştir.

2- İngiltere ve Fransa'yı birbirine bağlayan tünel ?

Correct! Wrong!

Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa'yı denizden birbirine bağlayan Fransa ve İngiltere ortak yapımı bir demir yolu tünelidir.

3-Paralı Ordu kuran ilk Türk devleti ?

Correct! Wrong!

Paralı ordu kuran ilk Türk devleti hazarlar olarak kabul edilir.

4-Mustafa Kemal ''Siz orda sadece düşmanı değil,Milletin maküs tarihini'de yendiniz'' sözünü hangi savaştan sonra söylemiştir ?

Correct! Wrong!

Mustafa Kemal Atatürk Bu sözü İkinci İnönü Savaşından sonra söylemiştir.

5- II. Viyana kuşatmasında başarısız olması sebebiyle ''Asılan Sadrazam''?

Correct! Wrong!

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'dır. Köprülüler sadrazam hanedanının 3. sadrazamıdır.

6- Bir ülkede, yetkili bir makam tarafından konulan ve halen yürürlükte bulunan hukuk kurallarının tümüne ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

Bir ülkede, yetkili bir makam tarafından konulan ve halen yürürlükte bulunan hukuk kurallarına ''Mevzu Hukuk'' Adı verilir.

7- Osmanlı Devleti aşağıdakilerden hangisiyle Avrupa devletlerinin pazarı haline gelmiştir?

Correct! Wrong!

Rus tehlikesine karşı Osmanlı Devleti, İngiltere'den yardım almak için 16 Ağustos 1838'de Osmanlı-İngiliz Ticaret Antlaşmasını (Balta Limanı Ticaret Antlaşması) Balta Limanı Sahil Sarayı'nda imzaladı. Tekel sistemi kaldırıldı. İngilizlere diledikleri miktarda ham maddeyi satın alma imkânı verildi.

8- Osmanlı Devletin'de eski ve yeni kurumlar işlevlerini bir arada yürütmüştür. Bu durum aşağıdaki dönemlerden hangisiyle başlamıştır?

Correct! Wrong!

9- Milli Park statüsünü kaybeden yer neresidir ?

Correct! Wrong!

10- 2. balkan savaşından sonra öldürülen sadrazam

Correct! Wrong!

2.Balkan Savaşı sonunda Balkan Devletleri ile Londra Antlaşması imzalandı. Sadrazam Mahmut Şevket Paşa bir suikast sonucu öldürüldü.

Mini Kpss - Genel Kültür Testi
Kendini Geliştirmen Gerek

Daha çok çalışmalısın. Genel kültür bilgileri için sitemizin genel kültür bölümüne bakabilirsin
Fena Değil

Biraz daha gayret edersen olacak gibi
Saygıyla Selamlıyorum Sizi Efendimiz

Helal Olsun

Share your Results: