Herkese merhabalar. Zorlu bir sınav dönemini geride bırakmış bulunuyorsunuz ve sıradaki iş üniversite, bölüm vs. araştırmaları olacak. Ben de sizlere kendi bölümümden (İlköğretim Matematik Öğretmenliği) bahsedeceğim.

Bu Bölümü Neden Seçtim?

Bu bölümü seçmemdeki temel etken benim ilgi alanlarım oldu. Liseye başladığımda mimarlık, uçak gövde-motor gibi bölümler ilgi alanıma girse de kendimi keşfetmeye başladıkça bu mesleklerde başarılı olamayacağım kanısına vardım. Bilemiyorum belki de başarılı olabilirdim fakat ben şu anki bölümümden çok memnunum ve ‘eski ben’ ile ‘şimdiki ben’ arasındaki farkı görebiliyorum. Sizlere verebileceğim tavsiye ilgi alanlarınız doğrultusunda bölüm tercih etmek olacaktır. Benim ilgi alanlarım matematik ve biyoloji ağırlıklıydı son dönemlerde. Onun için tercihimde bu ilgi alanlarım doğrultusunda bölüm yazdım. Peki önceki ilgi alanıma giren mesleklerden neden vazgeçtim? Çoğu insan meslek tercihini birçok kez değiştirmiştir. Belki çocukken bunu bilinçli bir şekilde yapmıyordum fakat lisede şunun farkına vardım: Fizik dersinde ne kadar başarılı olsam da ilgimi çekmiyordu. Doğal olarak ilgimi çekmeyen bir dersin yoğun olduğu mesleği de yaptığımda mutlu olamayacaktım.

Peki biyolojinin bu bölümle ne alakası var diyeceksiniz. Evet, hiçbir alakası yok. Ama ben bu bölümü seçerken sadece ilgi duyduğum dersin de yeterince etkili olamayacağını anladım. Diğer önemli husus insan ilişkileriydi. Yabancı insanlara karşı her ne kadar çekingen davransam da insanlarla kaynaştığım anda sıcak ilişkiler kurabiliyordum. Bu nedenle zamanla bu çekingenliğimin önüne geçebileceğim kanısına vardım ve böylelikle 14 adet ilköğretim matematik öğretmenliği programını tercih listeme yazdım.

Bu Bölümü Bitirince Nerelerde Çalışabilirim?

İnsanların meslek seçiminde en önemli etkenlerden bazıları maaş, çalışma saatleri vb. etkenlerdir. İnsanlar öğretmenliği de seçerken bu etkenleri göz önünde bulunduruyor elbet. Ama meslek seçiminizde bunlara fazla takılmamanızı size söylemek isterim. Önemli olan mesleğinizi zevkle, şevkle yapabilmenizdir. Bunları sağladığınızda maaş da, çalışma saatleri de sorun olmaktan zamanla çıkacaktır. Lafı fazla uzatmadan iş olanaklarını anlatayım. Bu bölümden mezun olduğunuzda devlette, özel sektörde öğretmen olabilir veya yüksek lisans yapıp üniversitede öğretim görevlisi olabilirsiniz. Öğrencilerin geneli KPSS’ye girip devlette kadro alma eğiliminde oluyor. Her yıl yaklaşık 9000 öğrenci bu bölümden sınava giriyor. Atamalar da şimdilik iyi durumda. Her atama döneminde 1000-2000 arasında atamalar yapılıyor. Genelde 1400-1500 atama yapılıyor ama bazen bu oran düşebiliyor veya yükselebiliyor. Bu biraz da o sene ayrılan bütçe ile alakalı oluyor. Onun için sayılara fazla takılmamanızı öneriyorum. Sizi mutlu edecek şey şu olur diye düşünüyorum; sınava giren öğrenci/atanan öğrenci oranı şu an en yüksek öğretmenlik bölümü diyebiliriz. Maşallah diyorum, umarım bu oran hiç bozulmaz.

Benim iş olanakları hakkında bildiklerim bu kadar şimdi biraz bölümün içeriklerinden bahsedeyim.

Bölümün İçerikleri

Benim üniversiteye kayıt olduğum yıldan itibaren yeni müfredat uygulanmakta. Önceki müfredatla pek bir farkı yok. Bazı dersler kaldırılmış ve bazı derslerin de adı değiştirilmiş. Ama en önemli değişiklik ders saatlerinin azalması olmuş. Özellikle alan derslerinde azalan ders saatleri sıkıntılar yaratıyor. Mesela önceki müfredatta haftalık 6 saat olan analiz dersi, yeni müfredat ile birlikte 2 saat oldu. Böyle bir dersin haftalık ders saatinin azaltılması alan eğitiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine olanak tanımıyor. Birçok alan dersinde de bu durumu yaşadık. Derslerimiz ya tam bitmiyor ya da çok hızlı bitirilmeye çalışıldığından dersi tam öğrenemiyoruz. Bu eksik kısımları öğrenmek bize kalıyor. Ama yakın zamanda buna bir çözüm bulunacağını hocalarımızdan duydum. Umarım çok geç olmadan bu konuya el atarlar.

Evet, değerli adaylar bu bölümle ilgili merakınızı bir nebze de olsun giderebildiysem ne mutlu bana. Üniversitem, bulunduğum şehir hakkında hatta derse giren hocalarım hakkında bilgi vermediğimin farkındayım. Bunları da merak ettiğinizi biliyorum. Ama yazıyı fazla uzatmak istemediğimden yer vermedim açıkçası. Sorularınızı ve merak ettiğiniz her konuyu bana iletişim adresimden sorabilirsiniz. Böylece size daha hızlı ve daha faydalı bir bilgi verebilirim diye düşünüyorum.

Son olarak sizlere tavsiyem olacak. Eğer olur da herhangi bir öğretmenlik bölümü kazanırsanız okuma alışkanlığınız olsun. Çünkü sizler aydınlık bir gelecek inşa edeceksiniz ve bir çocuğun örnek aldığı biri olmanız gerekebilir. Bunu da okuyarak, gezerek, yeni insanlarla tanışarak gerçekleştirebilirsiniz. İyi kitaplar okuyun, güzel yerleri gezin ve iyi insanlarla tanışın… Unutmayın ki “eseri üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir” ve sizler de iyi bir sanatkar olabilirsiniz. Bu sizin elinizde…

Esenle ve sağlıcakla kalın…


Erciyes Üniversitesi Web Sitesi: https://www.erciyes.edu.tr/

Eğitim Fakültesi Web Sitesi: http://egitim.erciyes.edu.tr/