Franz Kafka’yı edebiyatta, Ludwig van Beethoven’ı piyanistlikte, Vincent van Gogh’u resimde ön plana çıkaran şey nedir ? Mark Zuckerberg’ı Facebook’u kurmaya iten yeteneği nedir? Saydığımız isimlerin en öne çıkan ortak özelliği yaratıcılık değil midir?

Anahtar Kelime : Yaratıcılık

Yaratıcılık olmasaydı eğer dünya yüzyıl öncesinden çok farklı olur muydu, hayattan bu kadar keyif alır mıydık, bu kadar çok hobiye sahip olur muyduk ? Bana sorarsanız tabii ki hayır. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız, eve kapıldığımız bu dönemde yaratıcılığımızın ufkunu genişletmemiz gerekmez mi ? Evde sıkılarak oturmaktan kurtulmak için, bu günler bittikten sonra yepyeni bir hayata başlangıç yapmak için belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz yetenek yaratıcı olmaktır Peki nasıl yaratıcı olacağız gelin 3 farklı yola bakalım.

  • Yapabileceğimiz şeyler arasında fikir kitabı oluşturmak güzel bir seçenek. Gün içerisinde bir çok şey düşünüyoruz fakat gün sonunda onları hayata geçirememiş,unutmuş veya üstüne ekleyememiş oluyoruz. Peki gün içerisinde aklımıza gelen fikirleri bir deftere kaydetmek, o fikirleri geliştirmek ve uygulamak için güzel bir adım olmaz mı ?
  • Yapabileceğimiz diğer bir seçenek hayatımızın rutinliğini değiştirmek olabilir. İzlemekten zevk aldığımız film türlerinden daha farklı bir konuyu ele alan film izlemek , yemeklerde farklı soslar kullanmak , hiç okumadığımız bir yazarın kitabını okumak; yeni bir konuda düşünmek, o konunun derinliğine inmek için bize büyük bir şans sunabilir.
  • Dış dünyadan bihaber yaşadığımız için ve gündemimiz bir kaç konuyla döndüğü için konuşacak çok konu bulamıyoruz. Peki ya arkadaşlarımızla ya da ailemizle konuşurken onlara hiç sormadığınız soruları sormamız bizim yaratıcılığımızı ileri yönde etkilemez mi ? Mesela “Bu akşam bir ünlüyle yemek yiyecek olsan kimi isterdin?” , “Bir filmde rol almak istesen nasıl bir rol isterdin?” gibi sorular bizi daha yaratıcı kılmaz mı ?

Bu liste uzar gider fakat son bir şey ekleyerek bitirmek istiyorum. Hayatımıza sıkı sıkı tutunmak için hayaller oldukça önemli. Ve uyurken çoğumuz hayal kurarız. Durum böyleyken hayallerimizi deftere yazalım illa ki yardımcı olacaktır.

Yaratıcı düşünceden vazgeçmek, yaşamdan vazgeçmekten çok az farklıdır.

Benjamin Franklin
Anahtar Kelime : Yaratıcılık

İnternette gibi daha bir çok liste bulabiliriz, ben en önemli bulduklarımı sizin için derledim. Peki ya siz yaratıcı olmak için ne yapıyorsunuz ?