Gezegenler hakkında ne biliyoruz? Uçsuz bucaksız Evrende kaç gezegen var? Samanyolu Galaksisi? Sonsuzluk kavramı nedir? Güneş Sistemi hakkında ilginç bilgiler?

Evet bugün ASTROTİGO adı altında evreni ve gezegenleri mercek altına alıyoruz.

Gezegen ya da seyyare yıldızın etrafında dolanan gök cismi olarak adlandırılır. Bilim insanlarının tahminlerine göre, Evrende sadece Samanyolu Galaksisi’nde 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen bulunmaktadır. Başka bir deyişle yıldızların sayısı çöldeki kum taneciklerin sayısından bile fazladır. Yani sonsuz sayıda gezegen var desek abartı olmaz.

Sonsuzluk kavramı denince aklınıza ne geliyor? Sizce evrenin sonu var mıdır?

Sonsuzluk kavramını tam olarak tanımlayabileceğimizi sanmıyorum. Zaten tanımlamaya çalışırsak yapacağımız şey sadece onu sınırlamak olurdu, bu da sonsuzluğun anlamıyla ters düşmek demektir. Ben sadece bu kavramı evrenle özdeşleştirmek istiyorum. Çünkü bu kavram bana ürkütücü geliyor ve bu beni fazlaca meraklandırıyor. Size de tuhaf geliyor mu? Öyleyse devam ediyoruz.

samanyolu galaksisi
Samanyolu Galaksisi

Galaksimiz olan Samanyolu’nun bir ucundan diğer ucuna seyehat,100 bin IŞIK yılı sürüyor.

IŞIK yılı, ışığın bir yılda aldığı yol, yaklaşık 9.5 trilyon kilometrelik mesafeden bahsediyoruz.

Peki şimdi Güneş Sistemi’ne gelelim. Güneş sistemine ait 8 gezegen bulunur. Güneşe yakınlık sıralaması şu şekildedir: 1. Merkür 2. Venüs 3. Dünya 4. Mars 5. Jüpiter 6. Satürn 7. Uranüs 8. Neptün. Plüton cüce gezegen olarak sayılmaktadır.

güneş sistemi
güneş sistemi

GÜNEŞ SİSTEMİ

Güneş Dünya’mızın ısı ve ışık kaynağı, Güneş Sisteminin en büyük yıldızıdır. Güneş gezegenimize kıyasla o kadar büyüktür ki içine neredeyse bir milyon dünya sığabilir. Güneş gaz ve plazmadan oluşur. Üstünde lekeler vardır. Bu lekeler manyetik etkinliğin yoğun olduğu bölgelerde görülür. Bu alanlar Güneş yüzeyinin geri kalanına göre daha soğuktur.

güneş
güneş

Güneşten gelen ışığın Dünyaya ulaşması 8 dakika 20 saniye sürer.

Dünyaya bir gün içerisinde ulaşan güneş ışıkları ile Dünya 27 yıl enerji ihtiyacını karşılayabilir.

MERKÜR 58 milyon kilometre ile Güneş’e en yakın gezegendir. Sıcaklığı 173 °C – 427 °C arasındadır. Haliyle en sıcak gezegendir.

VENÜS Dünya’dan çıplak gözle sık sık Güneş batarken görülür. Bu nedenle ”AKŞAM YILDIZI” olarak bilinir.

venüs

Venüs Güneş sistemi içerisindeki diğer tüm gezegenlerin tersi yönde kendi ekseni etrafında dönen tek gezegendir. Başka deyişle Venüs’te Güneş batıdan doğan.

Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn, Mars çıplak gözle Dünyadan görülebilir. Dünyaya en yakın olan Mars ve Venüs en iyi görülebilen gezegenlerdir.

Gezegen oluşumu adlı videoya burdan ulaşabilirsiniz.

DAHA FAZLA İLGİNÇ BİLGİLER İÇİN tıklayın >reytigo<