İlginç bilgiler serimizin part 3’ü ile karşınızdayız. Birbirinden ilginç, tuhaf, şaşırtıcı, enteresan, faydalı, kimse tarafından bilinmeyen bilgileri sizler için derledik. Biliyor Muydun? – hadi reytigolayalım.

1- Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?

Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?

Anadolu ve Orta Asya’daki geleneklerden biri de gelinin üzerine şans ve mutluluk getirmesi için darı atılmasıdır. Deyim haline gelmiş söz, işte bu gelenekten gelmiştir.

2- Suriyeli Steve Jobs!

Suriyeli Steve Jobs!

Steve Jobs, Amerikalı annesi ve Suriyeli babası tarafından, doğduktan kısa süre sonra Amerikalı bir aileye evlatlık verilmiştir.

3- Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!

Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!

Bir dönem dünyaya hükmeden padişah Sultan Süleyman, vasiyetinde tek elinin tabuttan dışarı çıkartılmasını, onun bile bu dünyadan eli boş gittiğinin görülmesini istemiştir.

4- Twister Oyunu!

Twister Oyunu!

İlk kez 1966 yılında piyasaya çıkartılan Twister oyunu, bir kesim tarafından şiddetle eleştirilmiş ve oyun ahlaksızlık olarak tanımlanmıştır.

5- Ay’a Ayak Basan Son Kişi!

Ay’a Ayak Basan Son Kişi!

12 Aralık 1972’de Ay’a ayak basan on ikinci kişi ve son kişi Gene Cernan, Ay’ın yüzeyine kızının baş harfleri olan TDC harflerini çizdi. Ve yıllardır yüzeyde duran TDC, büyük ihtimalle binlerce yıl daha orada duracak olan harflerdir.

6- Taklitçi Ahtapot!

Taklitçi Ahtapot!

Taklitçi ahtapot bir tek renk değil şekil değiştirebilme özelliğine de sahiptir. Bu canlının, aslan balığı, deniz yılanı, peygamberdevesi karidesi gibi birçok canlıyı taklit ettiği görülmüştür.

7- Saatlerce Süren Trafik Çileniz için Şükretmelisiniz

Saatlerce Süren Trafik Çileniz için Şükretmelisiniz

Çünkü 2010 yılında Çin’de meydana gelmiş trafik sıkışıklığı tam 12 gün sürmüş ve arabalar bir günde yalnızca 966 metre ilerleyebilmiştir.

8- Bozulmayan Tek Gıda!

Bozulmayan Tek Gıda!

Bal, güneş görmediği takdirde bozulmaz. Yani iyi korunduğu takdirde binlerce yıllık bir balı rahatlıkla yiyebilirsiniz.

9- Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!

Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!

Mavi balinaların kalpleri gerçekten çok büyük! O kadar büyük ki bir insan, onun atardamarlarına rahatlıkla sığabiliyor.

10- Karides Hakkında İlginç Bilgi!

Karides Hakkında İlginç Bilgi!

Sevilerek tüketilen deniz ürünlerinden karidesin kalbi nerede biliyor musunuz? Kafasının içinde!

11- Horlarken Rüya Görmek mi?

Horlarken Rüya Görmek mi?

Eğer horlayan bir yakınınız varsa ve geceleri bezen sustuğunu duyuyorsanız, onun muhtemelen rüya gördüğünü bilmelisiniz. Zira bir insan aynı anda rüya görüp horlayamaz.

12- Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!

Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!

Oxfam’ın 2019 raporuna göre dünyanın en zengin 26 milyarderi, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50’sinin toplam varlığına eşit servete sahip.

13- Hepimiz Böcek Yiyoruz!

Hepimiz Böcek Yiyoruz!

Araştırmalar gösteriyor ki bir insan hayatı boyunca ortalama 70 böcek ve 10 örümcek yutmaktadır. Ve çoğumuza iğrenç gelen bu durum, uyku esnasında olmaktadır.

14- Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!

Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!

Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından biri olan ve en iyi korku filmleri listesinde de yer alan Sapık’taki duş sahnesini hatırlıyorsunuzdur. Peki, kadının katledildiği o sahnedeki bıçaklama seslerinin, bir tür kavuna bıçak sokup çıkartarak yapıldığını biliyor muydunuz?

15- Rus Gazozu!

Rus Gazozu!

Peki, ya Rusların 2011 yılına kadar birayı “alkolsüz içecek” olarak tanımladıklarını biliyor muydunuz?

16- Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!

Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!

Evet, aslanlar ya başka bir sürünün alfa erkeğini yenerek yönetimi devraldıktan sonra onun soyunu kurutmak ya da daha çok üremek için yavru katliamı yapabiliyorlar.

17- Kar Gören Masum Köylü!

Kar Gören Masum Köylü!

Ülkemizin pek çok bölgesinde doyasıya yaşadığımız kar keyfini, pek çoğunun yaşayamadığını biliyor muydunuz? Aslında dünya nüfusunun üçte ikisi yaşamı boyunca kar göremiyor.

18- Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?

Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?

1950’li yıllarda Claude Shannon’un varsayımı, bir satranç oyununda toplamda yapılabilecek hamle sayısının bilinen evrendeki toplam atom sayısından fazla olduğu üzerineydi. Günümüzde bu varsayım kabul edilmese de olası hamle sayısının gerçekten yüksek olacağı bilinmektedir.

19- Açlık mı Susuzluk mu?

Açlık mı Susuzluk mu?

Bir ay boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirsiniz fakat su içmeden yalnızca 1 hafta dayanabilirsiniz. Çünkü bir haftada vücuttaki su oranı % 10 azalır ve bu oran ölümcüldür.

20- Sinekkuşu!

Sinekkuşu!

Havada asılı kalabilen, geri geri uçabilen sinekkuşları, oldukça küçük kuşlardır. Hatta Karayip Adaları’nda bulunan arı sinek kuşlarının ağırlıkları 2 gram kadar bile yoktur.

İlginç bilgiler, ilginçbilgiler #akıl #bilim #bilgiler #faydalıbilgiler #yenibilgi #ilginç #gerçek #biliyormuydunuz #ilgincbilgiler #genelkültür #deepweb #gercek #korku #darkweb #kültür #cin #faydalibilgiler #pratikbilgiler #korkuevi #şeytan #efsane #psychedelicrock #rockroll #gündem #gitaristilginçbilgiler #uzaylı #bilimsel #biliminsanı #bilimselgerçekler #bilginizolsun #bilgili #bilgilendirme #bilgihane #ilginçbilgi #enteresanbilgiler #sıradışıbilgiler #önemlibilgiler #farklıbilgiler #ilginçvideolar #tuhaf #enteresan #bilinmeyen #bunlarıbiliyormuydunuz #ilginc #ilginçbilgiler #acayip #sıradışı #korkufilmi #korkunç #korkunçvideolar #korkuyorum #karabilgi #kelimesavaşı #korkuhikayeleri