Bir resim dahisi olan Vincent Van Gogh’un kulağını kesmesi bir sinir krizi sonucu olduğunu biliyoruz. Resim konusunda bu kadar ileriye gitmiş olan Gogh’un kulağını kesmesi onun deli olduğunu mu yoksa dahi olduğunu mu gösteriyordu?

Delilik-Dahilik ve Van Gogh'un Kulağını Kesmesi

Psikologlar yaratıcı insanlarla psikoz yaşayanların ortak bir gene sahip olduğunu belirledi. Psikoz; kişiyi gerçeklerden, dış dünyadan koparan ve davranış problemleri gösterebilen bir beyin hastalığıdır. Yani dahilik ve delilik arasında bulunan ince çizgi doğruymuş. Van Gogh’un da dahi resimlerinin yanı sıra ”deli ressam” olarak adlandırılmasının sebebi bu bozukluktur. 1889 yılında yaptığı ”Starry Night” (Yıldızlı Gece) tablosu kaldığı akıl hastanesinin penceresinden gördüklerimizdir. Ressam arka planda matematik ve fiziği birleştirmiş mükemmel bir türbülans örneği çıkarmıştır. Yıldızlı Gece tablosundaki dairesel fırça hareketleriyle akışkanlar mekaniği yasalarına uygun bir eser çıkarmıştır. Bu kadar dahi bir insanın büyük bir kriz geçirmesi olanaksızdır. Peki bu sebep gerçekten dahilik mi, dostluk mu, kardeş kıskançlığı mı?

Delilik-Dahilik ve Van Gogh'un Kulağını Kesmesi Delilik Mi ?

Kulağını Kesmesi Üzerine Teoriler

En yakın arkadaşı Gauguin ile resim tartışmaları sonucu arasının bozulmasına çok bozulan Gogh, bir anlık buhranla kulağını kesmesi çoğunluğun kabul ettiği bir teoridir. Arkadaşıyla tartışmak olağan bir durum olsa da Gogh’ta bu en uç noktada patlamış ve belki de zihninde daha da büyüterek kulağını kesmiştir. Arkadaşıyla olan tartışmada bir diğer teoride Gauguin’in sinirle Gogh’un kulağını kesmesidir. Ancak bu teori çok desteklenmemiş ve fazla kabul görmemiştir.

Kulağını Kesmesi Üzerine Teoriler

Bir diğer teori ise kardeşi Theo’nun evleneceği haberini alması üzerine kıskançlık krizi geçirmesi. Kendisiyle daha az ilgileneceğini düşünen Gogh haberi aldığı gün kulağını kesmişti. Kardeşini kıskanması ise, Theo’nun ona maddi olarak çok destek olmasıdır. Döneminde hiç eseri satmayan Gogh’un en büyük destekçisi kardeşiydi. Hem maddi hem manevi çok destekliyordu ve evleneceğini öğrendiği zaman kendisine eskisi kadar destek olmayacağını düşünmüştü.

Hiç bir insanı tam olarak anlayamayacağımız gibi Van Gogh'un da neden kulağını kesti
Dr. Rey’in Van Gogh’un kulağını ne kadar kestiğini gösteren çizimleri

Hiç bir insanı tam olarak anlayamayacağımız gibi Van Gogh’un da neden kulağını kestiğini tam ve net öğrenemeyeceğiz. Ancak her dahi gibi döneminde anlaşılmadığı ve bunalımlı olduğunu, öldükten sonra büyük bir üne kavuştuğunu bileceğiz. Belki de Theo’ya mektubunda ” kendini öldürmeye kalkmış ama suyun çok soğuk olduğunu ayrımsayınca var gücüyle yeniden kıyıya dönmeye çalışan bir adam gibiyim” derken olduğu gibi birilerine sıkıca tutunmak istemişti.