Herkese merhabalar. Bugün sizlere tarih okumaları yapacaklar için birkaç yayınevini önereceğim. Yayınevlerinin ismine tıklayarak web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.

KRONİK KİTAP

Taptaze bir yayınevi olan Kronik Kitap yayın hayatına 2016 sonlarında başladı. Bu kadar kısa sürede duyulmasının sebebi olarak da tanındık tarihçilerin kitaplarını basması diyebiliriz. Fakat bu yayınevi sadece bununla yetinmiyor. Çevirmenleri de bir o kadar iyi ve bu yayınevinde birtakım İngilizce eserler de basılıyor. Bu yayınevinden okuyarak tarih bilgilerinizi çok iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

TÜRK TARİH KURUMU YAYINLARI

Tarih kitabı deyince akla ilk gelen yayınevi olan TTK çok önemli eserlerle okuyucularını bekliyor. Online mağazasını ziyaret ederek ilgi alanınız olan kitaplara bakabilirsiniz.

TİMAŞ YAYINLARI

Timaş Yayınları, birçok alanda eser basmasının yanında özellikle tarih alanında bastığı kitaplar ilgi çekici. Hatta Kronik Kitap yayınevi hayatına girmeden önce çok ciddi eserleri okuyucu ile buluşturuyordu. İlber Ortaylı, Halil İnalcık gibi tarihçilerin kitaplarını zamanında basmışlardı. Fakat Kronik Kitap da zamanla bu kitapları basarak onları solladı diyebilirim.

YEDİTEPE YAYINEVİ

Anadolu tarihinden yakın tarihe kadar geniş bir külliyata ev sahipliği yapan bu yayınevinin ilginizi çekebileceğini umuyorum. Diğer yayınevleri gibi fazla adı duyulan bir yayınevi değil fakat tarih kitabı ağırlıklı eserler bastıklarından tarihseverler ilgilenir diye düşündüm.

TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Daha çok edebi eserlerle adını duyurmuş olsa da, özellikle modern klasikler serisi, tarih kitapları da bir o kadar takdire şayan bir yayınevi. Bu yayınevinin kalitesi ortada olduğu için fazla üzerinde durmuyorum. Sizlere önerim Osprey Askeri Tarih serisine göz atmanız.

ÖTÜKEN NEŞRİYAT

Bu yayınevi de birçok alanda eser basıyor fakat Türk tarihi, Türkçülük gibi konularda başvuracağınız ilk yerlerden biri burası diye düşünüyorum. Ben bu yayınevini Cengiz Aytmatov eserleri ile tanıdım diyebilirim. Onun için gerek edebi kitaplarda gerekse tarih kitaplarında kalitesini ortaya koyuyor.

Yazımızın sonuna geldik. Eğer tarih okumalarına yeni başlıyorsanız bu yayınevleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla yazarları da tanıyıp kendi tarzınıza uygun yazarları/yayınevlerini bularak daha kapsamlı tarih okumaları yapabilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli okumalar diliyorum…