Tarih 7 Ekim 2019 hasretle beklenen Fenerbahçe Üniversitesi akademik hayatına  başladı. Köklerini 113 yıllık spor, kültür ve eğitim mirasından alan ve yaşadığımız çağın gerekliliklerine uygun bir yapılanmaya sahip olan üniversitemizin eğitim-öğretim hayatına geçmesi elbette ki çok önemliydi.

 “Seni Sen Yapan Üniversite” sloganı ile Fenerbahçe Üniversitesi ilk akademik yılını bitirmeye hazırlanıyor. Covid-19 sebebi ile çok kısa süre fiili eğitim vermek durumunda kalan Fenerbahçe Üniversitesi, bu süre zarfında birçok başarılı etkinlik hayata geçirmiştir.

Fenerbahçe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi olarak merak edenler için üniversitemizin açıldığı günden bugüne kadar yaptığı başlıca etkinlikleri sizler için kronolojik sıraya dizerek derledim.

DİKKAT! Üniversitemizin kısa sürede hayata geçirdiği çok fazla proje/etkinlik olduğu için yazımız uzun sürmüştür. Okumadan önce kahvelerinizi almayı unutmayınız.

Evet, hazırsanız başlayalım!

7 Ekim 2019 Veeee Fenerbahçe Üniversitesi Açıldı.

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik yılı başlangıcı 7 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirildi. İlk öğrencilerin karşılandığı bu özel günde, Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Dr. Hüseyin Bozkurt, Mütevelli Heyet Başkan Vekilimiz Sayın Vefa Küçük, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. M. Emin Arat ile Mütevelli Heyet Üyelerimiz de yer alarak öğrencilerimizin heyecanını paylaştı.

Müzik dinletisi ile başlayan etkinlik konferans salonunda yapılan konuşmalar ve idari ofislerin kendini tanıttığı oryantasyon programı ile tamamlandı.

30 Ekim 2019 FBK Çaylaklar Münazara Turnuvasının Ev Sahibi Üniversitemiz Oldu.

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Koleji Çaylaklar Münazara Turnuvası 26 – 27 Ekim 2019 tarihlerinde üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşti. Ulusal düzeyde yapılan turnuvada ülkemizin seçkin okullarından 164 takım, 400 öğrenci ağırlandı.

12 Kasım 2019 Fenerbahçe Üniversitesi ÜNİFEB Anıtkabir’de

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği`nin geleneksel olarak her sene organize ettiği 10 Kasım Anıtkabir ziyaretine, bu sene üniversitemizin ÜNİFEB Öğrenci Kulübü öğrencileri de katılımda bulundu.

26 Kasım 2019 Fenerbahçe Üniversitesi Yeni Rektörüne “Merhaba” Dedi

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Prof. Dr. M. Emin ARAT, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Fenerbahçe Üniversitesi’ne rektör olarak atanmıştır.

3 Aralık 2019 Göremediklerini Biz Görebiliriz! Etkinliği

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Bölümü öğrencileri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Diyalog Müzesi’ni ziyaret ederek, engelli bir kişinin günlük yaşamda yaşadığı zorlukları deneyimledi.

04 Aralık 2019 Başarının Sırrı; Okumak , Dinlemek, Çalışmak ve Aktarmak

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

CNN Türk Spikeri Göksu Öngören Fenerbahçe Üniversitesi’ne konuk oldu. Moderatörlüğünü Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanımız Dr. Öğretim Üyesi Erkan Turan’ın yaptığı söyleşide ekranların sevilen yüzü Göksu Öngören deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu söyleyen Öngören; “Her an kendinizi yeni bir olay içinde bulabilirsiniz. Gazeteci buna hazırlıklı olmalıdır. Hele ki haber sunuyorsanız, ben bu olaydan anlamıyorum deme lüksünüz yoktur. Gazeteci iyi bir dinleyici, araştırmacı ve okuyucu olmalıdır ki anladıklarını aktarabilsin. Bunun da anahtarı çok çalışmaktan ve yaptığı işi sevmekten geçiyor“ şeklinde konuştu.

16 Aralık 2019 Fenerbahçe Üniversitesi Öğrencileri Fenerbahçe Müzesi’ni Gezdi

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Üniversitemiz öğrencileri, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde bulunan Fenerbahçe Müzesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumumdan birebir heykelini görme fırsatı bulan öğrenciler, Fenerbahçe Spor Kulübü Müze Müdürü Alp Bacıoğlu’nun da eşlik ettiği gezide Fenerbahçe tarihi ve Türk Spor tarihi hakkında bilgi aldı.

Fenerbahçe Futbol Takımı‘nın kazandığı 28 Türkiye şampiyonluğunun kupaları dahil çeşitli branşlarda alınmış ödüllerle ilgili birçok soru soran, eski biletleri, eski formaları ve eski fotoğrafları da dikkatlice inceleyen öğrenciler; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kuruluş gününü ve Kurbağalıdere’den Kurtuluş Savaşı için silah kaçırma konularını aktaran canlandırmaları da ilgiyle takip ettiler.

10 Ocak 2020 Türkiye’de Haberciliğin Geleceği

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında  düzenlenen  “Türkiye’de Haberciliğin Geleceği” paneli Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şahamet Bülbül’ün açılış konuşması ile başladı.

Prof. Dr. Şahamet Bülbül konuşmasında, geleceğin basın mensupları arasında yer alacak öğrencilerimizin bu önemli günde, böyle bir etkinliğin içinde yer almasının çok anlamlı olduğunu belirtti.

NTV Muhabiri Korhan Varol’un moderatörlüğünde devam eden etkinlikte, NTV Anchormani Ahmet Arpat, Haber Global Sunucusu Serdar Akdoğar televizyon haberciliği konusunda öğrencilere bilgi ve deneyimlerini aktarırken, öğrencilerin sektöre dair sorularını yanıtladılar.

04 Şubat 2020 Fenerbahçe Üniversitesi İnovasyon Sohbetleri

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi AR-GE İnovasyon ve Girişimcilik Kulübü ‘nün düzenlediği “İnovasyon Sohbetleri 1” etkinliği Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şahamet Bülbül’ün açılış konuşması ile başladı.

14 Şubat 2020 Beyaz Önlük Giyme Töreni

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni Fenerbahçe Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşti.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu açılış konuşmasında, beyaz önlüğün aydınlığın, asaletin sembolü ve yaşam boyu sürecek sorumluluk olduğunu vurguladı.

Fenerbahçe Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine beyaz önlüklerini giydirerek eğitim ve mesleki hayatlarında başarılar diledi.

17 Şubat 2020 Derste Çatışma Bölgesinden Canlı Yayın

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi’nde derslerde günümüz iletişim teknolojilerinden de yararlanılıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Turan’ın televizyon haberciliği dersinde ögrenciler adeta Libya’daki çatışma bölgesine götürüldü. Libya’da bulunan TRT savaş muhabiri Elif Akkuş canlı bağlantı yapılarak çatışma bölgelerinde gazetecilik üzerine söyleşi yapıldı.

Elif Akkuş yoğun bombardıman ve çatışmaların yaşandığı Libya’dan bağlantı yaparak ögrencilere mesleğin özelliklerini anlattı. Elif Akkuş  özellikle bu tür yerlerde çalışmanın zorluklarından bahsederken her an ölümle burun buruna kalınsa da bu mesleği sevdiğini ve ancak severek bu meslekte başarılı olunabileceğini söyledi. Elif Akkuş kamerasını  bomba ve çatışma izlerine çevirerek öğrencilere bölgeden görüntüler de verdi.

17 Şubat 2020 Fenerbahçe Üniversitesi, Sıfırdan Zirveye Sohbeti

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi AR-GE İnovasyon ve Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği etkinlikte, SBK Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz öğrenciler ile bir araya gelerek hedeflerine ulaşmada izleyecekleri vizyonu, iş dünyasındaki bilgi ve tecrübelerini aktardı.

18 Şubat 2020 KALDER Proje Yönetimi Eğitimi

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Üniversitemiz, KALDER’in üniversiteli öğrenci topluluğu olan GençKal üyelerine, öğrencileri iş dünyasına hazırlamak için verdiği proje yönetimi eğitimine ev sahipliği yaptı.

Eğitim KALDER’in Kurumsal İletişim, Kongre ve Etkinlik Uzmanı Sefer Gülçiçek ve Eğitmen Gönenç Şeker tarafından gerçekleştirildi. Endüstri Mühendisliği Bölümümüzün 8 öğrencisinin de içinde bulunduğu çeşitli üniversitelerden 38 öğrenci eğitim sonunda sertifikalarını aldı.

19 Şubat 2020 Siber Alan Çalışmaları Semineri

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen ve açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahamet Bülbül’ün yaptığı Siber Alan Çalışmaları Semineri’nde bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişiminin uluslararası güvenlik, iletişim ve ekonomi alanlarındaki etkileri ele alınmıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sayın Tuba Eldem‘e Fakültem adına teşekkür ediyorum.

20 Şubat 2020 Çevrenin Genç Sözcüleri

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü öğrencileri “Çevrenin Genç Sözcüleri” yarışmasına katılıyor.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Ulusal Koordinatörlüğü’nün belirlediği ulusal jüri tarafından projeleri “en iyi haber” olarak seçilirse, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education-FEE) üyesi 29 ülkenin katıldığı uluslararası yarışmaya katılmaya hak kazanacaklar. 

11 Mart 2020 Arap Baharı ve Tunus Devrimi Semineri

Fenerbahçe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Uluslararası İlişkiler ve Politika Kulübü tarafından düzenlenen “Arap Baharı ve Tunus Devrimi” semineri, Swansea Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Akçalı’nın katılımı ile gerçekleşti.

13 Mart 2020 Türkiye’de Spor Haberciliği

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğrencilerinin düzenlediği “Türkiye’de Spor Haberciliği” etkinliği Haber Global Spor Müdürü Onur Tuğrul’un katılımı ile gerçekleşti.

Onur Tuğrul sektöre spor muhabirliği ile başladığını ve başarılı adımlarla nasıl ilerlerdiğini aktarırken, öğrencilerin bu alandaki sorularını yanıtladı.

13 Mart 2020 Kadın Hareketi ve 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Uluslararası İlişkiler ve Politika Kulübü (UPİK), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında “Türkiye’de Kadın Hareketi” başlıklı konferans düzenlendi. 

13 Mart 2020 Üniversite Öğrencimiz  Abdürrezzak Tavacı Türkiye Şampiyonu Oldu

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencimiz, olimpik yay sporcusu Abdürrezzak Tavacı, Eskişehir’de düzenlenen Türkiye Üniversiteler Salon Okçuluk Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olmuştur. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

09 Mayıs 2020 Mesafeler Bahane

Fenerbahçe Üniversitesi'nin İlk Yılı Tamamlandı

Fenerbahçe Üniversitesi Edebiyat Kulübü, pandemi günlerinde sanatın birleştirici gücüne sığınarak video konferans yöntemi ile “Edebiyat Kulübü Öneriyor!” adlı bir etkinlik düzenledi.

Hepsi Bu Kadar Değil !!!

Elbetteki etkinliklerimiz ve çalışmalarımız bunlarla sınırlı değildir. Fenerbahçe Üniversitesi olarak daha nice çalışmalarımız mevcuttur.

Tüm çalışmalarımızı merak eden ve üniversitemiz hakkında merak ettiklerinizi cevaplamak için “ www.fbu.edu.tr ” adresine bakabilir. Onun dışında sormak istedikleriniz hakkında bana “ onur.irmako@stu.fbu.edu.tr ” mail adresinden ulaşabilirsiniz.