Siz farkında olmasanız da etrafta gördüğünüz renkler düşüncelerinizi yönlendirebilir. Mesela kırmızı renk kan basıncını yükselterek ani karar alma mekanizmasını harekete geçirir. Sizce de ünlü hamburger firmalarının dekorasyonlarında kırmızı rengi tercih etmesi tesadüf mü? İşte bazı renklerin insan beynine etkileri. Sizler için renklerin psikolojik etkisini ve bizlerde bıraktığı etkileri derledik.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Mavi

Mavi; bilgeliği , güveni ve sadakati simgeler.İş görüşmelerine giden kişilerin kostümlerinde mavi rengi tercih etmeleri işe kabul edilmelerini sağlayabilir. Ayrıca insanlar mavi renkle yazılmış yazıları daha fazla akılda tutabilmektedir. Çalışırken akılda kalması gereken notların altını kalın mavi kalemle çizmek okunan şeylerin akılda kalmasını kolaylaştırır.Mavi rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde bu kişilerin toleranslı,hoş görülü,anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıkları görülmüştür. Bu kişiler,çevreleri ve kendileri ile barışıktır ; az ile yetinir, sabırlı ve metanetlidir.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Kırmızı

Kırmızı rengi; sıcak, ateş , kan, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler.Kırmızı kan basıncını ve solunumu hızlandırır,insanları çabuk karar almaya iter ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır.Kırmızı rengini tercih eden insanlar genellikle gücünü yetenekleri doğrultusunda kullanmasıyla tanınır.Bu kişiler aktif, atılgan, girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever.Belirleyici ve yönlendiricidir. Arzuludur, iştahlıdır, hırslıdır.Etken ve etkilidir. Duygularını anlatırken tepkiseldir. Liderlik ve önderlik özellikleri toplumca hemen fark edilir. Coşkulu olup bazen abartılardan hoşlanır.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Pembe

Pembe rengi, romantik ve narindir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır.Araştırmalar gösteriyor ki,pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu müşahede edilmiştir.Pembe renkli bir odada, insan sinirlenmek istese bile başarılı olamaz. Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar. Ancak maalesef pembe rengin teskin edici etkileri bazen kısa süreli olabilir.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Yeşil

Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü arttırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar.Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür. Bu kişiler doğru bildiğinde ısrarcıdır,otoritesi ve inandırıcılığı ile çevresindekileri etkilemeyi başarır,Bazen abartıya kaçarak megaloman küstah bir kişilik sergileyebilir.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Kahverengi

Kahverengi, toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajlarıdır.Kahverengi,genelde erkeklerin favori rengidir.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Mor

Mor,asaletin rengidir.Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin,duygusallığın ve tutkunun rengidir.Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever.Bazıları ise suni bir renk olarak algılar.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Sarı

Sarı rengi, şakacılığı aydınlığı samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler.Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir.Sarı, güneş ışığı gibidir,kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz.Sarı rengi tercih eden kişiler;özgür ve bağımsız olmayı sever,değişkenlikten hoşlanır,çapkın ve şıpsevdi bir yapı gösterebilir,çevrelerine enerji saçar ve ikna kabiliyetleri üst düzeydir. Entellektüel olma,yöneticilik,hırs ve iddia bu kişilerin temel öğeleridir.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Beyaz ve Siyah

Beyaz ve siyah renkleri ciddiyete dikkat çeker.

Siyah tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır. Bazıları ise daha zayıf gösterdiği için tercih eder. Beyaz saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir.