Aslında başlık üzerine epeyce bir düşündüm. Başlık ilk yazdığımda şu şekildeydi : Türkiye’de Kadın-Erkek Eşitliği . Lakin sonra biraz düşündüm. Eşitlik mi ? Hani nerede ? Bu yazının başlığı olsa olsa ”Türkiye’de Kadın-Erkek Eşitsizliği” şeklinde olmalı kanaatine vardım. Şimdi bu eşitsizliğe değinelim .

KADIN CİNAYETİ

İnternette hiç erkek cinayeti diye bir başlık gördünüz mü? Tahmin edeyim : Hayır. Sadece 2019’da 474 kadın : aramızdan birinin annesi, kız kardeşi, eşi , yada kız çocuğu öldü! Son 5 yılda 32 kız çocuğu öldü biliyor muydun ? Yıllar ilerledikçe kadınlar ülkemizde değersizleşiyor .Neden sen çoçuklarının annesini öldürürsün be adam. Bir insan başka bir insanı nasıl bu kadar soğuk kanlılık ile öldürebilir peki ? Aklım almıyor. Artık bu toplumun kadınları baştacı yapma zamanı geldi de geçiyor. Ekte bıraktığım sitede 2010’dan bu yana gerçekleşen kadın cinayetlerinin tüm verilerine ulaşabilirsiniz.

https://kadincinayetleri.org/

SİYASETTE KADINLAR

Mecliste kadınlar 586 vekilden 101 tanesini oluşturmaktadır. Oranlarsak bu %17,2 ‘lik bir değere denk düşer. Son yerel seçimlerde 8.257 belediye başkan adayının sadece 652’si yani %7,89’u kadın adaylardan oluşmaktaydı. Erkek vali sayısı 79 iken, kadın vali sayısı yalnızca iki. 943 kaymakamı erkek olan Türkiye’nin, sadece 14 kadın kaymakamı var. Nasıl tablo hoşunuza gitti mi ? Bir evi çekip çevirip aynı zamanda da evlatlarını büyüten bu kadar değerli işleri yapan kadınlarımızı siyasette daha çok görmek istiyorum şahsen. Kadın bir belediye başkanı aynı zamanda bir annedir belkide.İki evladı arasında asla ayrım yapmayan bir anne yüreğiyle şehir yönetmek bana o kadar çok cazip geliyor ki anlatamam.

ERKEK EGEMENLİĞİ

Bir düşünelim bakalım. Çay içmeye bir komşunuza gittiniz . Erkekler sohbet muhabbet ederken kadınlar sürekli bir telaş içinde aman beyler rahatsız olmasın havasında garsonluk yapar. Bu ve buna benzer olayları sürekli yaşıyoruz ve artık bunlar bizlere çok normal geliyor. Peki sence normal mi ? Normal olmalı mı ? Bu yüzyılda bana pek normal gelmiyor . Hangi kitapta bir kadının sabah mesaisinde oğlunun kıyafetlerini yıkaması, toz alması , akşama kadar bulaşık yıkaması yazıyor ? İşlerinde mi bir cinsiyeti varmış? Peki bu hangi kitapta yazıyor. ”Kadınsın sen otur dizimin dibinde ne çalışması” Bu , acaba bu da mı o kitapta yazıyor ? O kitabı bulup yakmak gerekiyor. Diyeceğim şu ki insani eşitlik evinizde başlar. Bunu unutmayın lütfen .

Türkiye'de Kadın-Erkek Eşitsizliği

PEKİ EZİLEN ERKEKLER

Elbette ki kadın-erkek eşitliğinden bahsediyoruz. Ama kadınların bu kadar alçakta olduğu ülkemizde ezilen erkeklere sıra gelmiyor malesef. Ezilen erkeklerden kastım nedir ? Şöyle ki erkek şiddeti denildiğinde genelleme yapıyoruz elbette. Ama tüm erkekleri suçlamak oldukça yanlış olur. Gerçekten kendince iyi olmaya çalışan erkekler toplumumuzda ”hanımcılık” adı verilen saçmalıkla uğraşıyor. Evli bir çiftin her ortak kararını erkek mi almalı ? Bir erkeğin kadına fikrini sorması yahut onun önerisini dikkate alması neden bu kadar rahatsız edici geliyor ? Rahatsız etmemeli!

DÜŞÜNEN NİNELER

Gelişen dünya görüşlerine yaşlılarımızın pek ayak uyduramadığını gözlemliyorum. Elbette 13 yaşında evlenmiş bir ninemin bu dünyaya ayak uydurması oldukça zor. Kadın-erkek eşitliğini yükselen yeni nesle öğretmek kadar yaşlı neslimize de öğretmeyi kendime görev edindiğimi söyleyebilirim. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki refah ortamını görmüş yaşlılarımızdan yeni gelişen dünyayı diğer toplumlara nazaran daha hızlı benimseyebileceklerini düşünüyorum. Teknolojiden uzak büyüyen bu nesil dolayısıyla artık düşünmeyi bırakmış sadece söylenilenler ile yetiniyordu. Belkide bir kadın kendi haklarını bile tam olarak bilmiyordu . Ya da bir erkek erkekliğin sadece eve ekmek getirmek olmadığını bilmiyordu. Ama artık yaşlı neslimizinde yavaş yavaş kadın-erkek eşitliğini kabul etmesi gerektiğini belirtirim.

OLAY CİNSİYET Mİ?

Peki pembenin cinsiyeti ne ? Sarının var mı cinsiyeti ? Yada mühendisliğin cinsiyeti ne ? Kısır yapan kişinin cinsiyeti ne olmalı ? Patron kim olmalı ? Küpenin de mi cinsiyeti varmış ? Peki ya aşkın da mı olmalı ? Soruların cevaplarını size bırakıyorum.Ve yazımı çok beğendiğim bir söz ve görsel ile noktalıyorum.

Eğer erkekler fiziksel olarak daha güçlü oldukları için kadınlardan üstünse o zaman hükümeti neden Sumo Güreşçileri yönetmiyor?

Toshiko Kishida
Türkiye'de Kadın-Erkek Eşitsizliği