Özellikle üniversite öğrencisiyseniz Work and Travel ile ilgili bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Work and Travel üniversite öğrencilerinin “Hem çalışıp hem de gezebildikleri” programın adının ingilizce halidir. Eğer lisans yada lisans üstü eğitim görüyor ve 18-26 yaş grubundansanız bu programa kayıt olabilir Amerikaya yaz tatilinde gidip para kazanıp dilinizi geliştirip gelebilirsiniz.

Kısaca anlatmak gerekirse Amerikaya yaz tatilinde 3-4 ay gidip orada çalışıyorsunuz. Bu sırada para kazanırken ingilizcenizi geliştirip farklı kültürleri gözlemlemiş oluyorsunuz.

Peki kimler bu programa başvurabilir ?

Devam zorunluluğu olan 4 yıllık üniversite öğrencileri ve üniversitede hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler

Yüksek lisans; hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri

Genel ve son dönem ortalaması geçer not ve üzerinde olan öğrenciler (4’lü not sistemine göre an az 2, 100’lü not sistemine göre en az 60)

En az orta seviyede İngilizce bilen öğrenciler

18-26 yaşları arasında olan öğrenciler

Tabi ki başta paranızın da olması gerekiyor çünkü Work and Travel programı için bir şirketle anlaşmanız lazım . Bu şirkete çeşitli şeyler için para ödemeniz gerekiyor. Ayrıca pasaport ,vize bilet parası derken başta biraz paranızın bulunması gerekli. Tabi ki bu parayı orada biriktirebilirsiniz hatta çok çalışıp para arttırıp Türkiye ye dönen bir çok insan var. (1000 dolar bile biriktirmiş olsan Dolar-TL kuru ile hiç de küçümsenmeyecek bir para kazanmış oluyorsun)

Her yıl Türkiye’den binlerce kişi Work and Travel programına kayıt olup Amerika’ya gidiyor. İngilizcelerini geliştirip para kazanıyorlar. Ayrıca sadece Amerikalı değil dünyanın her yerinden bu programa katılmış kişiler sayesinde birçok kültürü yakından tanıma tecrübesine erişebilirsiniz. Orada farklı kültürel aktiviteler ve gezilerle çok iyi vakitler geçirebilirsiniz.

Bu programa korkarak Amerika’da ne yaparım nasıl olur diye yaklaşan bir çok insan bu programa kayıt olup Amerika’ya gittiğinde ön yargısının ne kadar yanlış olduğunu anlayıp iyi ki bu programa dahil olmuşum diyor.

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsan bunların yanında maceracı ve girişken biriysen bu programa kesinlikle kayıt olmalısın. Bu program sayesinde yaz tatili boyunca hem inanılmaz vakit geçirip farklı kültürleri ve bir rüya olan Amerikayı göreceksin hemde iş tecrübesi kazanıp yabancı dilinizi geliştireceksiniz.

İçimizdeki Şeytan : Bir Sabahattin Ali H. Nihal Atsız Kavgası