Herkese merhabalar. Serimizin son konuğu Amerikan silahları olacak. Savaşa girmesiyle, savaşın seyrini değiştiren ABD silahları neler gelin bakalım.

Hafif Makineli Tüfekler

Thompson

M3

M50 Reising

United Defense M42

United Defense M42 hariç diğer silahlar .45 ACP mermisi kullanıyordu. M42 ise 9 mm kullanıyordu. Bu silahların bir kısmını müttefik devletler de kullanmıştı.

Tüfekler

M1903 Springfield

M1 Garand

M1917 Enfield

M1941 Johnson

M1 Carabine

Marlin Model 1894

Winchester Model 1894

Winchester Model 1895

Remington Model 8

Bir kısmı Amerikan üretimi olan bu tüfeklerin elbette en ünlüsü M1 Garand’dır diye düşünüyorum. Yalnız bu tüfek çıkardığı ses yüzünden birçok Amerikan askerinin ölümüne sebep olmuştur. Bu nedenle üretimi çok uzun sürmedi.

Av Tüfekleri

Winchester Model 1897

Winchester Model 1912

Browning Auto-5

Stevens Model 520/620

Ithaca 37

O dönemlerde bu tüfekleri neden kullanmışlar açıkçası bir fikrim yok. Şimdilerde avcılıkla uğraşan kişilerin yoğun olarak kullandıkları tüfekler bu ve bunun benzeri tüfekler. Kurşunu saçmalı olduğundan düşmana ağır yaralar verebiliyor. Bu tüfeğin bir avantajı. Fakat seri atışlarda çok kısa sürede kurşunu bittiği için düşman karşısında bir anda mermi doldurma telaşına düşebiliyorsunuz. Bu da dezavantajı.

Yaklaşık 65 milyon insanın öldüğü savaşta kullanılan silahlar böyleydi işte. Katliamlar, soykırımlar… Daha neler neler… Dünya tarihinin gördüğü en kanlı, en çok vahşetin olduğu savaşta kazananlar olmadı. İnsanlık kaybetti, insanlar kaybetti… Bu savaşın bilinmesi de çok önemli. Biz insanlar yakın tarihten olabildiğince ders çıkarmalıyız.

Değerli okuyucular, WW2 silahlar serimizin sonuna geldik. Savaşta birçok devlet olmasına karşın bu dört devletin silahlarını incelemekte karar kılmıştım. Bir sonraki WW2 serimizde yine bu dört devletten olacak. Serimize ve daha fazlasına ulaşmak için takipte kalın…