Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere çocukluk döneminden itibaren çeşitli sanat dallarının veya spor aktivitelerinin eğitimini almış tanınmış kişilerden bahsedeceğim.

Bu kişileri paylaşmadan önce bir şeyi belirtmem gerekiyor.Çocukluk dönemi birçok psikoloğun,çocuk gelişimcinin,araştırmacıların inceleme ve araştırmalar yaptığı bir hayat dönemidir.Bu dönem genellikle 0-15 yaş grubuna dahil çocukların oluşturduğu,hareketliliğin önem kazandığı,yeni bilgi ve gelişimlere açık olunan bir dönemdir.

Yapılan araştırmalar erken yaşta öğrenilen bir bilginin,uygulanan bir hareketin veya ani bir tepkinin çocuğun ilerleyen dönemlerinde hayatında büyük gelişmeler oluşturacağını veya tam tersi şekilde atlatılamaz kötü etkilere sahip olacağını ortaya koyuyor.Bu durumdan hareketle ebeveynlerin çocuklarını erken yaşta sanata yönlendirmeleri ya da sporla tanıştırmaları çocuk gelişimi açısından büyük önem arz ediyor.

Gelin hep beraber erken yaşta sporla veya sanatla tanışmış büyük şahsiyetlere bakalım.

BAŞARININ TEMELİNİ ERKEN YAŞTA ATAN TANINMIŞ KİŞİLER

  • FAZIL SAY : Fazıl Say 4 yaşında piyano eğitimine başladı.Sahneye ve televizyona ilk çıkışı 1979 yılında 23 Nisan günü bir çocuk şenliği programında Müjdat Gezen, Sezen Aksu ve Erol Evgin gibi isimlerin konuk olduğu programa henüz 8 yaşında iken kendi bestesini çalarak çıktı.
Fazıl Say’ın Aşık Veysel’in eserini sahneye sunduğu muhteşem performans.

  • İSKENDER PAYDAŞ : İskender Paydaş 3 yaşında davul çalmaya, 5 yaşında ise piyano eğitimi almaya başladı.5 ve 7 yaşlarında iki single çıkararak babasıyla beraber konserlere çıktı.
İskender Paydaş ve Orkestrası’nın çıkarmış olduğu parçalardan biri.

  • TUTYA YILMAZ : Tutya Yılmaz 4 yaşında jimnastiğe başladı,16 yaşındayken Bakü’de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları’nda ülkesini temsil etti. 2016 Yaz Olimpiyatları’na jimnastik dalında katılım hakkı kazanarak, 2012 Londra’ya katılan Göksu Üçtaş’tan sonra, Olimpiyatlarda yer alan ikinci Türk kadın jimnastikçi oldu. Aynı zamanda Türk jimnastik tarihinde Olimpiyat’a katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi oldu.
Tutya Yılmaz’ın Rio’da yapmış olduğu performans.

  • NAİM SÜLEYMANOĞLU : Halter dünyasının en başarılı sporcusu olarak bilinen Türk halterci haltere 9 yaşında başladı.15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı.
Naim Süleymanoğlu’nun Seul Olimpiyatlarında dünya rekoru kırdığı anlar.

  • NATALIE PORTMAN : Dünyanın en iyi kadın oyuncularından biri olan Natalie Portman ilk oyunculuk deneyimini 9 yaşında iken Leon: The Professional filmi ile yaşadı.
Natalie Portman’ın Leon The Professional filmi için sahne provası yaptığı anlar.
  • NESLİHAN DEMİR : Türk kadın voleybolcular arasında efsaneleşen Neslihan Demir voleybola 12 yaşında başladı.

Milli oyuncumuzun efsane smaçları.

  • ROGER FEDERER : Gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu kabul edilen Federer tenise altı yaşında başladı. Dokuz yaşında grup dersleri almaya başladı. Bir sene sonra özel koç gözetimi altına girdi. 12 yaşına kadar futbol ile tenis oynamayı sürdürdü, daha sonra sadece tenise yoğunlaşmakta karar kıldı. 14 yaşında ulusal şampiyon oldu.
Yorun yapmaya gerek yok, efsane EFSANE!