İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan silahları tanıtmaya devam ediyoruz. Bu seferki tanıtacağımız silahlar SSCB’ye ait olacak.

Bıçaklar

NR-40

Bu bıçak, 1940 Kış Savaşı’ndan sonra üretilmeye başlayan bir savaş bıçağıdır.

Tabancalar

Nagant M1895

Tokarev TT-33

Mauser C96

Nagant M1895; Belçikalı bir sanayici tarafından Rus İmparatorluğu için yapılmıştır. Tokarev ise Rus memurlar tarafından kullanılan bir tabancaydı. Mauser C96’yı Alman silahlarından hatırlayacaksınız. Almanlar, Ruslara saldırmadan önce her iki taraf silah alışverişinde bulunuyordu. Hatta Almanlarda T-34 tankı bile vardı.

Tüfekler

Mosin – Nagant M1938

Mosin – Nagant M1944

Tokarev SVT-38

Tokarev SVT-40

Fedorov Avtomat

Simonov AVS-36

Bu tüfeklerin birçoğu 1934 yılından 1943 yılına kadar üretilmiştir. Bir şey dikkatinizi çekdi mi? Tüfeklerin adı genelde hep bir insana ait oluyor. O dönemlerde silah üreticileri genelde şahıslara ait oluyor. Günümüzde de böyle fakat o döneme kıyasla azalmış durumda diyebiliriz.

Hafif Makineli Tüfek

PPD-34

PPD-40

PPSh-41

PPS-42

Thompson M1928A1

M50 Reising

Bu hafif makineli tüfeklerin bir kısmı Sovyetlere ait, bir kısmı da ABD silahları. O dönemde müttefiki olan ABD’den birkaç silah alınmış.

Makineli Tüfekler

DP-27

DS-39

SG-43 Gorunov

PM M1910

DShK 1938

RPD

Bren

Sovyetler ağırlıklı olmak üzere müttefik devletlerin de makineli tüfekleri o dönem envanterinde bulunuyordu.

Evet değerli okuyucular şimdilik yazımızın sonuna geldik. Daha birçok silah olmasına rağmen yazmadım. Çünkü çok fazla silah var. Hem yazı çok uzun olup sıkıcılığı artmasın hem de bu kadar silahı tanıtmanın yeterli olacağını düşündüm. Diğer silahları da merak edenler varsa şu adresten ulaşabilir.

Gerçekten bakıldığında çok fazla silah var. O dönemde ne kadar çok silah üretildiğini anlayınca insan ister istemez şaşırıyor…

Bir diğer ülkenin silahını tanıtıncaya kadar takipte kalın…