Hepinize merhaba sevgili arkadaşlar, Reytigo ailesi olarak sizler için KPSS Mini Test Hazırlamak İstedik. Testigo ve Genel kültür başlığı altında offline olarak çözebileceğiniz test hazırladık. Zaman zaman bu şekilde mini testler hazırlamayı düşünüyoruz. Farklı farklı soru tipleri görmek istiyorsanız mutlaka testlere şöyle göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Yeni testler için de sayfamızı takip edip abone olabilirsiniz. Kesinlikle sizin için yararlı olacaktır. Şimdiden başarılar dileriz.

1-Düzenli Ordunun İlk Zaferi Hangisidir ?

Correct! Wrong!

Düzenli Ordunun Kazandığı İlk Zafer. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurduğu düzenli ordunun ilk başarısı: Birinci İnönü Zaferi... Eskişehir yönüne doğru saldırıya başlayan Yunan ordusu, İnönü mevzilerini geçememiş ve 10 Ocak 1921'de geri çekilmişti...

2-Türkiye'nin ilk su altı müzesi nerede açılmıştır ?

Correct! Wrong!

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Antalya Şubesi tarafından Manavgat ilçesinde yaptırılan Side Sualtı Müzesi, 31 Ekim 2015 tarihinde açıldı. Müzeyi, açıldığı günden bugüne 50 bin kişi su altına dalış yaparak ziyaret etti.

3-Subaylar savaşı olarak bilinen savaş hangisidir ?

Correct! Wrong!

Sakarya Meydan Muharebesi, işgalin vahim durumunu anlatan şu meşhur "Polatlı'dan atılan top sesleri Ankara'dan duyuluyordu" ibaresine kaynaklık eden savaştır. Subay düzeyinde çok fazla şehit verdiğimiz savaş olduğu için subay savaşı olarak da adlandırılır.

4- TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Afganistan (1 Mart 1921'de TBMM hükümeti ile Afganistan arasında imzalanan dostluk antlaşması ile Afganistan, TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet olmuştur.

5-Türkiye'nin İlk Özel Bankası aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Türkiye İş Bankası Türkiye'de Cumhuriyet döneminde kurulan ilk özel bankadır.9 Eylül 1924 gününde İzmir'de Kurulmuştur.

6-Museviliği kabul eden ilk Türk devleti hangisidir ?

Correct! Wrong!

7-Olimpiyat bayrağındaki 5 renkli halka neyi temsil eder ?

Correct! Wrong!

8-Fatih'in kuşatıp alamadığı yer ?

Correct! Wrong!

9-Seracılığın gelişmesi aşağıdaki sektörlerin hangisini olumsuz etkiler ?

Correct! Wrong!

10-Aşağıdaki bölgelerin hangisi sebze üretimi için elverişsiz bölgedir ?

Correct! Wrong!

Mini Kpss Testi 1