Önceki yazımızda Alman tanklarından bahsetmiştik. Sırada Sovyet tankları var. Sovyetler’in müthiş bir üretim kapasitesi vardı. Özellikle T-34 tanklarının üretimi bir hayli fazlaydı. Almanlar, Moskova önlerine doğru gittikçe yaklaşıyordu ve Ruslar da direnmekte kararlıydı ya da yaşamak için tek seçenekleri oydu.

Stalingrad’ın soğuna dayanabilmek çok zordu. Tabi bu soğuğa dayanabilecek tanklar da üretmek gerekiyordu. Almanlar’ın blitzkrieg taktiği Stalingrad’da tıkanmıştı. Bundan sonra Almanlar 1945 yılının Mayıs ayına kadar ric’at edecekti. Bu uzun soluklu geri çekilme hareketi Berlin’de son bulacaktı.

Hafif Tanklar

T-40 Amfibi Tankı

T-50

T-60

T-40 amfibi tankı, Moskova Savunması’nda ve Almanların Barbarossa Harekatı’na karşı görevde bulundu. Ayrıca eğitimlerde de kullanıldı. T-50 tankı ise fazla üretilmedi. Karmaşık ve üretim maliyetinin fazla olması nedeniyle sadece 69 adet üretildi. T-60 ise 6292 adet üretilmişti. Bu tankı Sovyetlerin dışında Almanlar ve Romanyalılar da kullandı (Ele geçirilen tankları kullandılar).

Orta Tanklar

T-34

T-43

T-44

KV-13

T-28

Orta tankların bir kısmı T-34 şasini kullanıyordu. Onun için T-34 ve türevlerini fazlaca görüyoruz. T-34 tankları hala kullanılıyor. Tabi Ruslar birçoğunu ihraç etti. Ama 2018’de bile 130 kadar T-34 tankı Rus ordusuna hizmet ediyordu. Ayrıca en ünlü Sovyet tankları da bu sınıfa ait diyebiliriz.

Ağır Tanklar

IS Tank Ailesi

KV-1

KV-2

Ağır tanklar, Iosif Stalin (IS) ve Kliment Voroshilov (KV) tank ailelerinden oluşuyordu. Ağır tanklar, Almanların 88’lik toplarına dayanabilmesi için kalın bir zırhla donatıldı. Ayrıca IS ağır tankları Alman Panzer IV tanklarını yenebilecek bir ana top mekanizması taşıyordu. Yalnız T-34 ailesinin üretilmesi pratik olarak daha fazla performans gösterdiği için KV’lerin üretilmesinin pek bir anlamı kalmamıştı.

Tank Avcıları

SU-76

SU-85

SU-100

SU-100Y

SU-122

SU-152

ISU-122

ISU-152

SU-76 tanklarının basit yapısı, T-34 tanklarından sonra en çok üretilen tank olmasına neden olmuştu. 13 bin 732 SU-76 tankı üretildi. SU-85 ise tank avcılarının en ünlüsü diyebiliriz. Birçok tankın da şasisi SU-85 şasinden oluşuyordu.

Görüldüğü üzere yoğunluk T-34 tanklarına verilmiş. World of Tanks oyununda da severek kullanmıştım ben. Bayağı fonksiyonel bir tank. Oynayanlara tavsiye ederim 🙂

Değerli okurlar, yazımızın sonuna geldik. Serimiz devam edecek. Takipte kalınız…