Merhaba arkadaşlar ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik bölümü 1. sınıfı bitirmiş bulunuyorum.Kayseriliyim ve burada yaşıyorum.Bu uzun sınav serüveninde belki de en çok zorlanacağınız yer tercih yapmak.İşte tam burada bizim amacımız reytigo ailesi olarak sizlere tercihlerinizde yardımcı olmaya çalışmak.

Gerek bölüm hakkında gerek üniversite ve şehir hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.Çünkü iyi bir tercih hayatınızın geri kalanını şekillendirmekle beraber sizlere bir yol ayrımı sunar. Bu yolda emin adımlarla yürümek sizin elinizde.Sevdiğin bölüme git,sevdiğin işi yap mutlu ol…

sivas cumhuriyet üniversitesi

Bölümü neden tercih ettim?

Arkadaşlar bilindiği üzere hemşirelik yeni açılan bir bölüm değil. Yıllardır var olan bir meslek dalı. Tercih zamanı gerek danışman hocalarımız olsun gerek üniversite kazanmış arkadaşlarım akrabalarımdan yardım aldım.Bölümleri araştırdım,bir liste yaptım. Bu listeyi hocalarımla tartıştım.Bölümlerin eksiğini fazlasını artısını eksisini konuştuk. Bana kamçı olan danışman hocamdı. Hemşirelik hakkında güzel tavsiyelerde bulundu.İş imkanı açısından olsun bölüm açısından olsun hemşirelik bölümü benim kafama yattı. Ama sırf hoca dedi diye değil sonuçlar açıklandıktan sonra bu bölümü yazmayı düşünüyordum.Sıralamam 170 bindi bende bu  sıralamaya yakın bölümleri yazdım. Cumhuriyet üniversitesi 180 binle alıyordu.Benim Sivas’ı tercih sebeplerimden biride Kayseri’ye yakın olmasıdır.

Sivas merkez

Şehir ve Üniversite Nasıl?

Sivas cumhuriyetin temellerinin atıldığı kadim şehir. Sivas yüz ölçümü olarak büyük fakat büyük şehir olarak geçmiyor. Alışveriş merkezi 1 tane var ama Sivas halkı çok cana yakın ve öğrenci dostu diyebilirim.Kayak yapmak için yıldız dağı var ama hiç gitmedim. Çok güzel bir piknik alanı olan Paşabahçe mesire alanı Sivas’ın yaşam kalitesini artırıyor. Bunun yanı sıra şehir kış aylarında çok soğuk oluyor.Tavsiyem eğer soğuk sevmiyorsanız bu şehre gelmeyin.

Üniversite olarak Cumhuriyet Üniversitesi Türkiye’nin köklü üniversitelerinden.Merkeze otobüsle 10-15 dakikaya gidebilirsiniz.Benim üniversite olarak en beğendiğim yanı kampüsü.

Cumhuriyet üniversitesi kampüs

Kampüs büyük ve büyük olması çok güzel.Güvenlik önlemleri iyi.İçerisinde birçok kafe,yemekhane,kütüphane var ve en önemlisi yurtlar kampüsün içinde.Bu tercih yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur diyebilirim.Onun dışında istediğiniz ya da düşündüğünüz bölüm hakkında üniversitemizin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Ne gibi imkanlar sağladığına bakabilirsiniz.

http://www.cumhuriyet.edu.tr/index.php

İş olanakları?

Mezun olduğunuz zaman KPSS ile atanıp,hemşire olarak göreve başlarsınız.Bunun yanı sıra 4 sene genel not ortalamayı yüksek tutarak yüksek lisans yapabilirsiniz.

Hastanelerde,sağlık ocaklarında ve formasyon alarak sağlık meslek liselerinde de çalışabilirsiniz.

Üniversitemiz ve yerleşenler hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki Yüksek öğretim Program Atlası linkinden bakabilirsiniz.

atlas yök-hemşirelik-cumhuriyet üniversitesi

BONUSS!!!! https://www.reytigo.com/yks-tercih-rehberi-erciyes-universitesi-egitim-fakultesi/