Aranızdan çoğu kişi mutluluk veren besinin sadece çikolata olduğunu biliyor. Ya mutluluk veren daha birçok besin varsa?

Evet, gerçekten birçok besin biz farkında olmasakta mutluluk verebiliyor. Bu besinler mutluluk verdiği kadarda ruh halimizi düzeltebiliyor.

Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin oluşumunda etkili olan triptofan aminoasidi, aynı zamanda dopamin ve endorfin yapımında da görev alıyor. Bu sebeple triptofan içeren besinlerin mutluluk duygusu oluşumunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğu zaman sebepsiz mutluysak eğer bunun sebebi: Mutluluk veren besinler…

Pekii Bu Besinler Nelerdir?

Çikolata

İyi bir antioksidan kaynağıdır ve aynı zamanda stres hormonu olarakta adlandırılan kortizol seviyelerini de düşürür. İçerdiği feniletilamin adlı madde ile sinir sistemini aktive ederek mutluluk hissini artırır. Serotonin hormonunu da düzenleyen çikolatanın bitter olarak tüketilmesi elbette daha sağlıklıdır.

Muz

Serotonin içeriği oldukça yüksek olan bir meyvedir. İçerisinde bulunan triptofan aminoasidi vücuda alındığında serotonin sentezini artırarak kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar. Ayrıca potasyum açısından yüksek olan bir meyvedir. Beden ve zihin sağlığı açısından etkisi büyük olduğu için çocuk gelişiminde de oldukça etkilidir.

Ceviz

Fındık, çiğ badem, çekirdek, fıstık gibi kuruyemişler de serotonin açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkin kuruyemiştir. Sabahları 2-3 adet ceviz tüketmek güne daha mutlu başlamamızı sağlayacaktır.

Kuru İncir

Serotonin hormonu içeren meyvelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda kan şekerini düzenleyerek stresi azaltır.

Peynir

Kahvaltıların olmazsa olmazı peynir, güne serotonin içeren bir öğünle başlamanızı, gün boyu daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlar.

Yapılan araştırmalara göre insanların sindirim sistemi ve bağırsaklarının sağlıklı olması kişilerin mutluluk ve ruh halleriyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple bağırsak sağlığını olumlu etkileyen doğal probiyotik besinler yani süt, yoğurt, kefir, peyniri günlük tüketmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamız gerekmektedir.

Kuru Baklagiller

Özellikle mercimek, nohut, bezelye, fasulye ve bunlarla hazırlanmış yiyecekler fazla miktarda serotonin içererek oldukça mutlu olmanızı sağlar.

Somon

Somon balığı, en iyi antidepresanlardan biri kabul edilen omega-3 esansiyel yağ asitleri bakımından oldukça çok zengin olduğundan depresyonla mücadele konusunda da oldukça iyidir. Haftada en az 3 kez balık tüketerek Omega-3 ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayarak mutlu olmaya bir adım daha atabilirsiniz.

Mutluluk Veren 7 Besin