ABD’nin en uzun soluklu animasyon dizisi Simpsonlar‘ın bazı gerçek olayları önceden tahmin etmesi, diziyi hayranlarının gözünde özel kılıyor. Dizi, Donald Trump’ın başkan seçileceği konusunu önceden işlemesi, krito paraları tahmin etmesi, bazı teknolojileri daha bilinmiyorken ele alması gibi bir çok özelliği ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır.

Gerek diziyi takip eden bir izleyici, gerekse sosyal bir medya kullanıcısı olun illaki Simpsonlar ile ilgili kehanetleri/tesadüfleri duymuşsunuzdur. Bazı sahneler çok tanıdık olmakla birlikte daha önce medyaya düşmemiş görsellerde mevcuttur. Hangisi doğru hangisi montaj ya da hangisi tesadüf sizlerin takdirine bırakıyoruz. Hiçbir şey iddia etmiyoruz sadece etrafta dolanan bilgileri sizler için derledik.

Şimdi hazırsanız madde madde sıralayalım.

Trump’ın başkan seçilmesi

Bundan yıllar yıllar önce Simpsons’ın bir bölümünde Trump’ın başkanlığından söz ediliyor. 2000 yılında yayınlanan soldaki bölümde saç renginden yüz ifadesine kadar benzerlik olması şaşırtıcı. Ama Simpsons bununla kalmıyor biraz daha ileri giderek sa üst köşedeki resimde olduğu gibi Trump’un geçtiği merdivenleri bile tahmin etmiş gibi duruyor.

Suriye İç Savaşı

2001 yılında yayınlanan Simpsons dizisinin bu bölümünde Bir aracın arkasına katılan makineli silahı ve çevresindeki teröristleri görüyorsunuz. İşin ilginç yanı ne araba ne silah ne de teröristler. İşin en ilginç yanı aracın üzerindeki Suriye Bayrağı. Bu bölüm gösteriyor ki Suriye iç savaşının sinyalleri bazı güçler tarafından daha 2001 yılında atılmış. Kimi kaynaklara göre bu bölüm 2009 yılında yayınlanmış olup bunun bir önemi yoktur. Eğer savaştan bir gün önce bile böyle bir dizi yayınlansa işin içerisinde bir iş olduğu anlaşılmaktadır.

Görüntülü Konuşma Teknolojisi

Daha akıllı telefonlar bile ortada yokken yayınlanan bu bölüm geleceğin teknolojinden haber veriyor. Ne dersiniz belki bu bölüm yayınlanmasaydı hiçbir zaman aklımıza görüntülü telefon yapmak gelmeyecekti!

Akıllı Saat Teknolojisi

Acaba biz mi abartıyoruz yoksa Simpsonlar geleceğe yön mü veriyor. O zamanda izlemiş olsaydık belki hepimiz hadi ordan diyeceğimiz akıllı saat teknolojisini bugün yaygın olarak kullanıyoruz. Hakkını vermek lazım Simpsonların.

Farm Ville Çalıntı mı?

Daha Farm Ville oyununu yazacak teknoloji bulunmazken Simpsonlar bizi yine şaşırtıyor ve bir bahçe simülatör oyununu ele alıyor. Hatta yine daha ileri giderek 360 VR gözlüğününde mucitliğini üstleniyor. İnanılacak gibi değil.

Meşhur 11 Eylül Saldırısı

1993’teki bir bölümde ise duvardaki tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının dumanlar altında olduğu görülüyor. Bu da 11 Eylül saldırıları için ortaya çıkan komplo teorilerini destekliyor.

Walt Disney’in 20th Century Fox’u Satın Alması

Dizide geçip yakın zamanda gerçek olan başka bir şey ise Walt Disney’in 20th Century Fox’u satın alması. Dizinin 8 Kasım 1998’de yayınlanan bölümünde 20th Century Fox tabelasının altında ‘Walt Disney Co’nun bir bölümü’ yazısı görülüyor.

Kripto Paranın Tanıtılması

Dizinin 31. sezonunda Frinkcoin adlı bölümünde, kripto para birimlerinin ve blockchain’in nasıl çalıştığını açıklamak üzere konuk yıldız olarak Big Bang Theory dizisinden Jim Parsons yer aldı. Şarkı ve dansla kripto para biriminin geleceğini anlatan dizide şöyle denildi: “Her gün geleceğin parası olmaya bir adım daha yaklaşıyorum. Cüzdanında değil, senin bilgisayarındayım!”

Akıllı Telefon Teknolojisi

Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülüyor. Logoya dikkat ettiniz mi?

BONUS !!!

…AÇIKLAMAYI SİZE BIRAKTIĞIMIZ BAZI RESİMLER…