Türkiye ile Azerbaycan arasında vize programı resmen kaldırıldı. Artık 1 Eylül itibari ile isteyen her kişi iki ülke arası vizesiz geçiş hürriyetine kavuşacak. Böylelikle “İki Devlet, Tek Millet” sloganı atarak kardeşlik türküleri söylediğimiz Azerbaycan’a gitmek için gereksiz masraflardan kurtulmuş olduk. Bu uygulama belki de Türkiye ve Azerbaycan arasında uzun yıllar sonra atılan en ciddi adım olmuştur çünkü eski söylemlere bakıldığı zaman ne kadar kardeş ülke nidaları atılsa da ortada normal olmayan birtakım icraatlar seziyorum. Nedir bu icraatlar? Şöyle ki geçmişten günümüze kadar gelen süreçte, Türk Dünyası için en önemli siyasi konulardan birisi Kıbrıs Meselesidir.

Türkiye ve Azerbaycan Arası Vize Uygulaması Kaldırıldı

Zamanında çok ciddi çetin geçen mücadele sonunda bağımsızlığını kazanan Yavru Vatan’ı sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen tanıyor olması beni ciddi derecede rahatsız etmektedir. Azerbaycan’ın siyasi çıkarlar uğruna bu kararı almaması akıllarda büyük bir soru işaretine yer bırakmaktadır. Acaba hangi tehdit veya çıkar “İki Devlet, Tek Millet” söyleminin önündedir.

Tek suçlu Azerbaycan mı?

Kıbrıs meselesinde Azerbaycan’ı eleştirip, Müslüman ülkeleri göz ardı edersek olaya taraflı yaklaşmış oluruz. Aynı şekilde dönemin Bangladeş ve Pakistan devlet başkanları dirayetli davranarak Kıbrıs’ı tanımış ardından gelen baskılara dayanamayıp bu resmi kararlarından vazgeçmişlerdir. Yine aynı soruyu sormak gerekirse, hangi tehdit veya çıkar Müslüman ülkelerin birliğinden daha önemlidir? Bu soruyu sizin düşüncelerinize bırakıp asıl konuma devam etmek istiyorum.

Bu uygulama bir milat olur mu?

Türkiye ve Azerbaycan Arası Vize Uygulaması Kaldırıldı

Şüphesiz, Türkiye ve Azerbaycan arasında hayata geçen bu uygulama en çok iki ülke arasında ticari ilişkiler kuran veya herhangi bir nedenle sürekli iki devlet arasında seyahat eden kişilere yaramıştır. Bu geç kalmış adım sonrasında özellikle Türk Devletlerinde birlik ve beraberlik adına birçok mesele başarılabilir. Bu nasıl olur? Eğer Türk Devletlerinin Liderleri bu uygulama sonrası ferasetlerini ortaya çıkarır Türk olduklarını hatırlarsa çok ciddi yollar kat edilir. Tam tersini düşünecek olursak, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki bu uygulama, Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan vize uygulamasına benzetirlerse herhangi bir yol alınamaz. Buradaki ince nokta iki devletin aralarında vize uygulamasını sonlandırması değil bu vize uygulamasının iki Türk Devletinin yapmasıdır.

Dileğimiz odur ki bu hamle Türk Devletleri arasında örnek olur ve daha nice benzeri uygulamalar Türk Devletleri arasında hayata geçer.

BONUS !