“Covid-19 sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!” Bu ifadeyi son günlerde sıkça duymuşsunuzdur. Ekonomiye, eğitime, sağlığa hatta sosyal yaşama yansıyan etkiler bu sözün adeta kanıtı mahiyetindedir ve elbette ki sadece bu alanlarla sınırlı kalmayacaktır. Covid-19 sonrasında özelde birçok değişikliğin olacağı gibi genelde de çok ciddi değişmeler meydana gelecektir. Ne demek istiyorum? Özelde olan değişiklikleri sosyal hayatımızda olan değişikliklere, genelde olan değişiklikleri ise ülkelerin siyasetlerine bağlarsak durumu daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır.

      Covid-19’un genelde en büyük etkisi ülkelerin uluslararası ilişkilerine olacaktır. Biraz daha ileri giderek şunu söyleyebiliriz ki, pandemi sonrası tahmin edemeyeceğimiz ülkeler çok güçlü ittifaklar kuracaklardır. Kurulması öngörülen bu ittifakların temelinde elbette ki Türkiye olacaktır. Bunu neye güvenerek söylüyorum? Hepimiz şahidiz ki Türkiye 2020 yılı itibari ile çok anlamlı ve tüm dünyaya ders veren bir tutum sergilemiştir. Hangi tutumdan bahsediyorum? “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada 116 ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu ve bunların 44’üne yardım gönderildiğini söyledi.” İşte bu tutumdan bahsediyorum. Türkiye Covid-19 ile mücadele ederken aynı zamanda dünyaya sırtını dönmeyerek adeta dünyaya ağabeylik yapmıştır. Avrupa ülkeleri birbirlerinden maske çalarken Türkiye’nin bu tutumu, bu ülkenin bir vatandaşı olarak herkese gurur vermelidir.

Covid-19 Sonrası Türkiye'nin Uluslararası İlişkileri

Covid-19 sonrası Türkiye’nin uluslararası ilişkileri nasıl değişecek?

Bunca yardım, bunca fedakârlık karşılıksız kalmayacaktır. Türkiye sergilediği bu tutumla çok kısa sürede ‘ilişkilerimizin iyi olmadığı ülkelerde dahil’ çok ciddi olumlu geri dönüşler almaktadır. Geçen haftalarda Avrupa Birliği Kurucu Eski Bakanı ve mevcut Prag Büyükelçisi Sn. Egemen Bağış ile video konferans üzerinden görüşürken bize çok kıymetli bilgiler vermişti. Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye karşı ciddi minnettarlığı olduğunu özellikle Covid-19’u en zorlu geçiren İtalya’nın Türkiye hakkındaki olumlu söylemleri bizlere iletmişti. Yine İtalya özelinde devam edecek olursak, İtalyan diplomatların söylediği beni çok etkileyen bir sözü size aktarmak isterim. “İtalya bir Avrupa Birliği ülkesi olması ile beraber, AB ülkeleri bizim maskelerimize el koyarken NATO ülkesi Türkiye bize el uzattı.” Acaba diplomatlar tarafından söylenen bu söz Avrupa Birliği’nin sonunu getirir mi?

     Görüldüğü üzere bir pandeminin bile siyasete, uluslararası ilişkilere doğrudan etki etmesi söz konusudur. Önemli olan bu süreç içerisinde yapıcı ve doğru hamleler yapmaktır ki zaten ülkemiz bu konuda çok ciddi başarılar sergilemiştir. Temennimiz, Covid-19 zararlarını bir an önce atlatıp bu itibar ortamında geleceğe daha emin adımlarla yürümeyi mümkün kılmaktır.