Bugün serimize İngiliz tankları ile devam ediyoruz. İngilizlerin özellikle Kuzey Afrika’da kullandıkları tanklar nelermiş gelin bakalım.

İngilizler, “Çöl Tilkisi” Erwin Rommel’e karşı Kuzey Afrika’da amansız bir savaş veriyordu. Bu savaş özellikle El-Alameyn’de çok önemli bir hal almıştı. Rommel’in ordusu sonuna kadar direnmeye çalışmıştı. Fakat daha fazla direnemeyeceğini bildiği için geri çekilmeye başlamıştı. Yoksa Montgomery’nin ordusu durmak bilmeden Alman – İtalyan birliklerini Kuzey Afrika’dan sonsuza dek sileceklerdi…

Hafif Tanklar

Mk II

Mk III

Mk IV

Mk V

Mk VIB

I’den V’e kadar olan tanklar, iki savaş arası dönemde üretildi. Kimileri eğitimlerde, kimileri de Kuzey Afrika’da aktif olarak kullanıldı.

Kruvazör Tankları

Cruiser Mk I

Cruiser Mk II

Cruiser Mk III

Cruiser Mk IV

Mk V, Covenanter

Mk VI, Crusader

Mk VIII, Cromwell

Cruiser Mk VIII, Challenger

Comet

İngiliz tankları, yoğunlukla bu sınıftan oluşuyordu. Daha ağır zırhlı piyade tanklarına göre daha hızlıydılar. Bu da bir avantaj demekti. Onun için çokça üretilip kullanılmıştı. Cod 2’den de hatırlayacağınız tank bölümünde bu İngiliz tankları kullanılıyordu.

Piyade Tankları

Matida I

Matida II

Valentine

Churchill

Piyade tankları, ağır tanklar sınıfındandı. Kalın zırhları nedeniyle çok yavaştılar ve Alman tanklarına karşı çok pasif kalıyorlardı. Onun için fazla kullanılmadılar. Birkaç tanklarını da Almanlara da kaptırdıkları oldu.

Serimizin üçüncü yazısının sonuna geldik. Sonraki yazımızla birlikte 2. Dünya Savaşı ile ilgili serilerimizin de sonuna gelmiş bulunacağız. Tabi ilerde tarihle ilgili birçok yazı ele alacağım. Fakat uzun süre 2. Dünya Savaşı ile ilgili bir yazıya ara vermek diğer konulara da değinmek amacıyla daha faydalı olur düşüncesindeyim.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…