YKS taktikleri çok önemlidir. Çünkü sınavda önceden yapılan çalışmalar kadar psikolojide önemlidir. Üstelik bu yıl yaşanan pandemi öğrencileri çok etkiledi. Okulların , eğitim kurumlarının ve kütüphanelerin kapatılması öğrencilerin planlarını alt üst etti. Tüm bunlar yetmezmiş gibi sınavın ertelenmesi , daha sonra tarihin tekrar geriye alınması ve sınavdan çıkarılan konular derken öğrencilerin için son derece sıkıntılı bir süreç yaşandı. Bizde bazılarını bildiğiniz bu taktikleri derleyip size hatırlatalım dedik. Bu taktikler genel olarak son süreçteki taktiklerdir. İşte karşınızda

YKS Taktikleri:

yks taktikleri

TAKTİKLER

1=Mutlaka sınav yerini görmeye gidin.

2=Sınavdan önceki günlerde yatma saatinize dikkat edin. Çok erken yada çok geç yatmayın. Erken yatarsanız yatakta dönüp durursunuz stres yaparsınız. Yada geç yatarsanız uykunuzu alamazsınız.

3=Yatmadan önce sınava hangi kıyafetlerle gideceğinizi ve sınav evraklarını hazırlayın. Daha önce denemelerinizi nasıl çözdüyseniz o tip kıyafetlerle sınava gidin.

4=Makul bir saatte kalkın. Ne geç ne de erken.

5=Sınav sabahı her şeyi unutmuş gibi hissedip telaş olabilirsiniz. Sakin olun birçok öğrencinin başına gelen bir şeydir. Korkmayın bilgiler yerinde duruyor.

6=Sınav salonuna erken girmeyin. Sırada oturup sınavı beklerken stres olabilirsiniz. Makul bir süre dışarıda bekleyip temiz hava alın.

7=Kendinize güven aşılayın . Unutmayın bu sınava ne ilk girensiniz ne de son giren. Önünüzde daha birçok sınav olacak. Bu sınav hayattaki onlarca sınavdan yalnızca biri.

8= Optik formu doldurduktan sonra kontrol kesinlikle tekrar kontrol edin. Optik formda anlamadığınız bir yer olursa muhakkak sınav gözetmenine sorun.

9= Kalemlerin iki tarafını da açın . Sınavda bunları açmaya vakit harcamamış olursunuz.

10= Sınava başlayabilirsiniz denildiği zaman kitapçığa saldırmayın. Derin bir nefes alarak özgüvenli ve sakin bir şekilde sınava başlayın.

11= Süpürme taktiğini uygulayın. Kolay soruları halledin.

12= Özellikle arka arkaya soru yapamadığınız olursa telaşa kapılmayın. Sorularda fazla zaman harcamadan geçin.

13=Kaydırmaları önlemek için soruyu çözdükten sonra optik forma işaretleyin. Sakın biriktirmeyin kaydırma yapabilirsiniz.

14=Sınav bitimine yakın salon boşalmaya başlayabilir. Dikkatinizi sakın dağıtmayın yapamadığınız sorulara odaklanın.

15=Tyt bitiminden sonra arkadaşlarınızla sınav ve sorular hakkında konuşmayın. Yanlış yaptığınız yerler moralinizi bozabilir. Dikkatinizi dağıtmadan Ayt ye odaklanın.

Umarız bu Yks tavsiyeleri ve yks taktikleri işe yarar ve sınavınız iyi geçer.

Ösym resmi sitesi için buraya tıklayın

BONUS!! PROGRAMSIZ BİLGİSAYAR HIZLANDIRMA