Selamlar, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 3.sınıfa geçmiş bir ebelik öğrencisiyim.

Bu yollardan geçmiş biri olarak tecrübelerimi size aktarmaktan mutluluk duyarım. Tercih dönemine az bir zaman kalmışken heyecanınızı hissedebiliyorum. Öncelikle ailenizin, hocalarınızın vs. direttikleri bölümden ziyade arzu ettiğiniz bölümü tercih etmelisiniz. Hepimiz gelecek kaygısı duyuyoruz ve iş bulabileceğimiz mesleği seçmek istiyoruz. Ancak en az 40 yıl istemediği işe her gün mutsuz bir şekilde kim gitmek ister ki?

İşte benim tanıtacağım bölüm tam da bu söylediklerimi kapsıyor. Ebelik mesleğini seçerseniz iş garantisi için endişelenmenize gerek yoktur.Ama ebeliği kesinlikle sevmeden, istemeden yapamazsınız.

Diyelim ki, tercih listenize ebelik bölümünü yazdınız. Bu harika! Peki Ebelik bölümü nedir? Başlayalım.

Ebelik bölümü, eğitim süresi 4 yıldır.Sayısal puan türü ile öğrenci kabul etmektedir. Eğitim boyunca dersler teorik ve uygulamalı işlenmektedir. Dersler genel olarak yoğundur. Okulda teoriği anlatılan bazı derslerin hastanede staj olarak uygulaması yapılır.1.sınıftan itibaren dönem içi staj yapmaya başlanır. 2.sınıfın yaz tatili itibariyle yaz stajı yapılır.

Ebelik bölümünü tercih edecekler, sağlık konularına ilgili, yardımsever, sabırlı, şefkatli, soğukkanlı bireyler olmalıdır.

Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu tıbbi bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişiler “ebe” olarak isimlendirilir.

Ebe Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi – Nkfu

Ancak ebelerin görev tanımı sadece doğum öncesi,doğum anı ve doğum sonrası ile sınırlı değildir.

Ebeler Neler Yapar ?

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı (Aile Planlaması) hizmetlerinde görev alır.

Gebelik öncesi dönemde hazırlık eğitimi ile anne, babalığa ve doğuma hazırlık programları hazırlar ve yönetir.

Doğum gerçekleştikten sonra normal gebe izlenimini yapar, takip eder, gerekli önlemleri alır ve sevk eder.

Doğum başlangıcında doğuma hazırlar, anne ve bebek sağlığını sürekli takip eder.

Bebek doğduktan sonra yenidoğan bakımını, muayenesini yapar.

Anne ile iş birliği içinde 0-6 yaş grubu çocuk izlemesini,çocuk aşılarını yapar.

Lohusa (doğum yapan kadın) desteği verir.

Çocuk beslenme, kişisel temizlik kuralları, bulaşıcı ve sosyal hastalıklardan korunma, ilk yardım eğitimi verir.

Bulaşıcı hastalık demişken, ebeler bu zorlu pandemi sürecinde en ön safta yer almışlardır. Şu an Filyasyon ekibinde birçok ebe görev almaktadır.

Nerelerde Görev Yaparlar ?

Ebeler, 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca hemşirelerin aldıkları dersleri almakla birlikte üstüne ayrıntılı doğum dersleri almaktadırlar. Bu yüzden hemşireler gibi hastanede bulunan açığa göre farklı servislerde çalışabilirler.

Kamu ve Özel sektörde, İl ve ilçe devlet hastanelerinde, Şehir hastanelerinde, Üniversite hastanelerinde, Doğumhanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Jinekoloji Merkezlerinde, Yenidoğan servislerinde, Aile planlaması merkezlerinde çalışabilirler.
Ek olarak, serbest ebelik yapabilirler, kendi merkezlerini açabilirler. Yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi olabilirler. Ki ebelik ana derslerine halen hemşirelik mezunu hocalar girmektedir. Bölümün Ebelik mezunu hocalara ihtiyacı vardır.

Ebelik Bölümünü Kimler Tercih Edebilir ? 

Erkekler bu bölümü tercih edememektedirler. Bunun dışında YKS’den yeterli puanı olan herkes bu bölümü tercih edebilir.

Ayrıca hastane ortamı, yoğun iş temposu, iş yükü ve nöbet gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Tercih yaparken sıralama baz alınmalıdır. Geçen sene ki ebelik bölümü sıramalası en yüksek 156.410 bin iken en düşük burslu sıralama 286.971 bindir. Sıralamalar çok fazla oynamamaktadır.

Ebelik bölümünde atama ve maaşlar

Atanmak için lisans eğitimi bitince KPSS’ye girmek gerekmektedir. Mülakat ya da ek sınav yoktur. Ebelik en şanslı sağlık mesleklerindendir. Lisansta en düşük puanlarla atanmaktadır. Halen sahada çalışmak için ebelere ihtiyaç vardır ve atamalar devam etmektedir. Son atamaya göre 2020/8 için 60 ebe alımı yapılmış, en düşük alım puan 60,953 iken en yüksek alım puanı 70,722‘dir.

Ebelerin doğu görevi yoktur. Alımlar daha çok doğu illerine yapılmaktadır. Doğum sayısı doğu illerinde yüksek olduğu için.

Maaş konusunda ise,

Devlet kurumlarında çalışan Ebe maaşları 3500-4500 lira civarında iken özel sektör için Ebelik maaşları 2500-3500 lira arasında değişmektedir. Ancak döner sermaye maaşa yansıdığı için bu tutar ortalama bir rakamdır. Değişiklik gösterebilir.

Mesleği daha yakından keşfetmek için ANADOLU EBELER DERNEĞİ, TÜRK EBELER DERNEĞİ gibi ebelerin özlük haklarını savunan kuruluşları da inceleyebilirsiniz.

Son olarak ön yargıları yıkan yeni nesil, güçlü, sesi gür çıkan ebelerden olmak dileğiyle.

HAYATA BİR EBE İLE BAŞLA!