İlginç bilgiler serimizin ilki ile karşınızdayız. Birbirinden ilginç, tuhaf, şaşırtıcı, enteresan bilgileri sizler için derledik. Biliyor Muydun? – hadi reytigolayalım.

1- Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!

Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!

Severek tükettiğimiz ve epey kalorili olan kaju; aslında kaju meyvesinin sapıdır.

2- Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!

Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!

Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler arasında da yer alan gerçek şu ki; bozayı ya da kahverengi ayılar, bir at kadar hızlı koşabilir, bir su canlısı kadar iyi yüzebilirler.

3- Kabuslar ve Soğuk!

Kabuslar ve Soğuk!

Bu ikisi arasında bir ilişki kurmaya çalıştığımda aklınıza yalnızca “winter is coming” cümlesi gelse de durum bu değil. Çünkü soğuk bir odada uyumak, kabus görme ihtimalini arttırıyor.

4- Dostluk Nedir Bilen İnekler!

Dostluk Nedir Bilen İnekler!

Hem etinden hem de sütünden faydalandığımız inekler, arkadaşlığa fazlasıyla önem verir ve dostlarından ayrıldıklarında stres yaşarlar.

5- Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!

Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!

Hani çoğu hayvan yeni doğduğunda dünyaya karşı savunmasız olur ya! İşte kobra yılanları onlardan değil! Zira yumurtadan çıktıktan yalnızca 2-3 saat sonra ölümcül zehre sahip oluyorlar.

6- Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!

Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!

Yani geç saatlere kadar oturup TV izlemek yerine normal saatlerde uyursanız, diğer seçeneğe göre çok daha fazla kalori harcarsınız.

7- Sarhoşken Kahve İçmeyin!

Sarhoşken Kahve İçmeyin!

Çünkü alkollüyken kahve içmek, sizi ayıltmıyor. Aksine alkolün etkisini arttırıyor.

8- Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?

Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?

1990’lı yıllarda yapılan ölçümler; 5000 santigrat civarında olsa da bugün çekirdeğin ısısının Güneş’in ısısından biraz daha düşük ve 6000 santigrat civarında olduğu düşünülüyor.

9- Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı Aktör

Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı Aktör

Makas Eller (Edward Scissorhands) filmini izlemiş miydiniz? Hayırsa, en iyi fantastik filmler listesinde de yer alan Makas Eller’i bir an önce izlemeli ve film boyunca 200’den az kelime kullanan Johnny Depp’in başarılı oyunculuğunu görmelisiniz

10- Şanssız Solaklar!

Şanssız Solaklar!

Her yıl 2500 solağın, sağ elini kullananlar için yapılmış aletleri (elektrikli testere gibi) kullanırken öldüğünü biliyor muydunuz?

11- Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?

Çoğu kişi ananasın bir meyve olduğunu düşünse de ananas tarlada yetişir ve meyve değildir.

12- Düellonun Yasal Olduğu Ülke!

Düellonun Yasal Olduğu Ülke!

Paraguay’da kan bağışı yapan kişiler, düello yapabiliyor. Ve karşı taraf öldüğü takdirde, hayatta kalana hiçbir ceza verilmiyor.

13- Yazı mı, Tura mı?

Yazı mı, Tura mı?

Bir dahaki sefere iddiaya girmeden önce, tura kısmının altta kalma ihtimalinin (resimden dolayı) daha yüksek olduğunu hatırlamalısınız derim.

14- Pembe Renkli Süt!

Pembe Renkli Süt!

Çilekli süt falan değil, halis mulis su aygırı sütünden bahsediyoruz!

15- Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!

Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!

Dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alan deniz gergedanlarının boynuz görünümündeki çıkıntıları aslında dişleridir ve sadece türün erkeklerinde bulunmaktadır. 3 metreye kadar uzanabilen bu dişlerde 10 milyondan fazla sinir ucu vardır ve bu hayvanlar en derine dalabilen memeliler olarak bilinir.

16- Everest’teki Cesetler!

Everest’teki Cesetler!

Everest’te 200’ün üzerinde ceset bulunuyor ve bu cesetler dağcılar tarafından varış noktaları olarak kullanılıyor.

17- Plüton Gezegen Değil!

Plüton Gezegen Değil!

2006’da Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegen sınıfından çıkartılmıştır. Çünkü keşfedildiği tarihten bu yana, güneşin etrafında tam tur dönmemiştir.

18- Eşsiz Kum Taneleri!

Eşsiz Kum Taneleri!

Gary Greenberg’in farklı plajlardan aldığı kum tanelerini mikroskopla 300 kat büyütmesi sonucunda, yukarıdaki muhteşem görüntüler ortaya çıkmıştır.

19- Çikolatayla Değil Tuzla Gelen Mutluluk

Çikolatayla Değil Tuzla Gelen Mutluluk

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tuz doğal antidepresan işlevi görüyor. Ama siz yine de bu araştırmanın, yalnızca fareler üzerinde yapıldığını ve fazla tuzun pek çok rahatsızlığa davetiye çıkardığını unutmayın.

20- 8 Kollu Ahtapotlar!

8 Kollu Ahtapotlar!

Ahtapotların kollarından birisi koptuğunda yerine yenisinin çıkıp, uzayabildiğini biliyoruz. Peki, ahtapotların 3 kalbe sahip oldukları gerçeğine ne demeli?

İlginç bilgiler – 2’de görüşmek üzere