Maalesef yaygın bir inanışa göre psikolojik şiddet, fiziksel şiddete göre daha az öneme sahiptir ve daha az önemli sonuçlara yol açmaktadır. Ancak gerçek durum aslında hiç de böyle değildir. Psikolojik şiddet fiziksel şiddetle eşit miktarda ve hatta belki de daha fazla can yakar.

 Duygusal Ya Da Sinirsel Gastrit: Psikolojik Şiddetin Bir İşareti

1. Duygusal Ya Da Sinirsel Gastrit: Psikolojik Şiddetin Bir İşareti

Öncelikle gastritin mideyi içten kaplayan tabaka olan mide mukozasının inflamasyonu olduğunu ifade edelim. Bu sağlık probleminin ana belirtileri, abdominal bölgede şiddetli ağrı, karın bölgesinde bir yanma hissi ve önemli ölçüde mide ekşimesi olarak görülmektedir. Bu tür belirtiler kişiyi çaresiz bırakabilir.Bu gastrit türü; sinir,endişe, stres ve gerginlik olarak da ön plana çıkabilir.

Hipertansiyon

2. Hipertansiyon

İnsan vücudu, filogenetik olarak tehlike durumlarına karşı reaksiyon vermeye hazır bir yapıya sahiptir.Yani insan,hem vücut hem de akıl olarak tehlikeli bir duruma karşı, canını korumayı amaçlayan reaksiyonlar göstererek cevap verir.

Bir tehlike sinyali alındığında kan basıncı artar ve vücut savunma yapmak ya da savaşmak için kendini hazırlar.

Tehlike ortadan kalktığında ise, tansiyon normal seviyesine geri döner.Eğer tehlikenin sürdüğü düşüncesi akılda bulunmaya devam ediyorsa, o halde sürekli risk olarak adlandırılan bir durum yaşanıyor demektir.Bunun sonucunda işe kişinin vücudu,sürekli olarak tetikte kalmasını sağlamak için yüksek tansiyon seviyesini korumaya devam eder.

Göz Kanlanması

3.Göz Kanlanması

Göz akıntıları (oküler efüzyon), kimi zaman gözün beyaz kısmında görülen kanamalardır.Genel olarak bu tür bir kanamanın belirli herhangi hiç belirtisi bulunmamaktadır. Acıya yol açmaz, görüşü herhangi bir biçimde etkilemez ya da gözde bir rahatsızlık hissine neden olmaz…

Psikosomatik bakış açısından göz akıntılarının psikolojik bir şiddetin göstersi oldukları öne sürülebilir.Bu durum, nedenleri ve sonuçları baskılanmış olan psikolojik bir darbenin kişinin etkilemesi olarak yorumlanabilir.Diğer bir deyişle, insan vücudu fiziksel olmasa dahi sanki yüzüne bir darbe almış gibi reaksiyon göstermektedir.