1.Konuşacak birine ihtiyaç hissettiğinizde terapiye gitmelisin

Bazen ”Tanrı en iyi psikologdur” veya ”Psikoloğa gitmeye ihtiyacım ihtiyacım yok çünkü arkadaşlar bunun içi vardır” gibi şeyler duyarsınız. Bu tür ifadeler, psikoterapiyle ilgili en büyük yalanlardan birini belirtmektedir: terapiye gitmek biriyle normal bir konuşma yapmak gibidir. Neredeyse tüm psikoterapilerin temel bir aracı olduğu doğrudur. Fakat terapistler hastalarıyla sıradan şeyler hakkında konuşmazlar, tamamen onlara yardımcı olmak amacıyla diyaloglar kurarlar.

2. Sadece kriz sırasında terapiye gitmelisin

Evet, çoğu insan bir psikoterapiye gider. Çoğunlukla da terapiye gitme nedenleri bir kayıptır (örneğin; ayrılık, boşanma veya sevilen birinin ölümü gibi). bu gibi zamanlarda insanlar profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabileceklerinin farkındadırlar. Açıktır ki psikoterapi elbette bu tür durumları atlatmaya yardımcı olabilir ve hastanın doğru şekilde iyileşmesi için ona bir rehber görevi görür. Ancak bir psikoloğa gitmek için mutlaka bir kriz geçirmeniz gerekmez. Her türlü durumla başa çıkmak için terapiye gidebilirsiniz, sadece kritik olanlarda değil.

3.Sadece ünlü terapistler iyidir

Bu psikoterapi ile ilgili en büyük yalanlardan biridir. Birçok insan, sadece son derece nitelikli profesyonellerin yaptıkları işte iyi olduklarına inanır. Ancak her zaman bu doğru değildir. Psikoterapinin işe yaraması için hastanın tamamen kendini buna adamış olması gerekir. burada terapistin iyi bir eğitim almış olmasının önemli olmadığını söylemiyoruz. Dolayısıyla sadece ünlü ve bilinen terapistler yaptıkları işte iyi değildirler, işini oldukça iyi yapan fakat tanınmayan birçok terapist vardır.

Öneri Yazımız : Birini Daha İyi Tanımak İçin 8 Soru

4.Psikoterapi iyi bir arkadaşın yapabileceği aynı şeyi yapar

Gerçek arkadaşlarımız kendimizi iyi hissetmediğimizi gördükleri her an bizimle ilgilenirler ve bize yardım etmek isterler. Sizi dinlemeye ve sorunlarınız hakkında görüşlerini bildirmeye istekli arkadaşlara sahip olmak kıymetini bilmediğimiz çok değerli bir şeydir. Arkadaşlarınız size yardım ediyor çünkü onlar sizin iyiliğinizi düşünürler. Bununla beraber, size verebilecekleri sıcaklık ve dostluk hissi ile bir kişinin duygusal veya zihinsel problemini saptayabileceği ve başa çıkmasına yardımcı olabileceği yetenek arasında büyük bir fark vardır. Bunu ise ancak eğitimli bir terapist yapabilir.

5. Zorunlu bir fedakarlıktır

Çoğu insan terapinin kişinin analiz edilip sorgulanacağı son derece ciddi bir süreç olduğuna inanır. Bu gerçeklerden çok da uzak değildir. Hasta terapinin adeta yıldızıdır. Psikoterapi hastanın ve ihtiyaçlarının etrafında döner. Aslında birçok insan bu sürecin ne kadar ilginç ve eğlenceli olabileceğini bilmiyor. Gerçekten kararlı olursanız ve ilerlemek isterseniz, her hafta gelmesini iple çektiğiniz bir şey olur. İyi eğitimli ve güvenilir bir profesyonelin yardımıyla bu kendini keşfetme süreci oldukça aydınlatıcı geçebilir. İnsanlar psikoterapinin yardıma ihtiyaç duyduklarında ya da hayatlarının istedikleri gibi gitmediğini hissettikleri durumlarda uygulanabilir bir alternatif olduğunu bilmelidirler. Ayrıca hiç kimsenin terapi almaktan utanmaması gerektiğini vurgulamak da önemlidir. Daha iyi hissetmek istemenizde yanlış bir şey yoktur ve bu yüzden bu klişelerin sizi bu muhteşem yolculuğa çıkmanızı engellemesine asla izin vermeyin.