Çoklu evrenler varsayımlarını ispatlayabilecek gözlemsel ya da deneysel bir yol ve yöntem henüz geliştirilememiştir. Şuan çoklu evrende yaşadığımızı öne süren beş tane olası teoriden bahsedeceğiz.

1.Sonsuz Evrenler

Bilim insanları, uzay-zamanın nasıl bir şekle sahip olduğundan emin olamıyorlar ancak, büyük bir ihtimalle küresel veya halka şeklinin aksine düz olduğunu ve sonsuzlukta o şekilde uzandığını düşünüyorlar. Fakat eğer uzay-zaman sonsuza kadar uzanıyorsa bir noktada kendini tekrarlamaya başlaması gerekiyor çünkü uzay-zamanda oluşabilecek sınırlı sayıda parçacık yönü bulunmaktadır. Gözlemlenen evren sadece 13,7 milyar yıl boyunca genişlemiştir çünkü ışık, büyük patlamadan bu zamana kadar ancak bu kadar süre yol alabilmiştir. Böylece çoklu evrenler, birbirlerinin yanında sıralanarak yamalı bir örtü gibi var olabilirler.

2.Baloncuk Evrenler

Sonsuz bir şekilde genişleyen uzay-zaman ile oluşturulan çoklu evren teorisine ek olarak diğer evrenler ”sonsuz şişkinlik” isimli bir teori ile de meydana gelmiş olabilir. Bu şişkinlik, Big Bang’den sonra gerçekleşen ve bir balonun şişmesi gibi hızlı genişleyen bir evren düşüncesidir.

3. Paralel Evrenler

Sicim teorisinden orta çıkan diğer bir fikir ise; bildiğimiz uzaydan ve zamandan farklı olarak çok daha fazla boyutun olma ihtimalinden orta çıkmıştır. Bizim bildiğimiz üç boyutlu uzay katmanına ek olarak, diğer üç boyutlu katmanlar da daha yüksek boyutlu uzayda hareket ediyor olabilir.

4. Kardeş Evrenler

Bu teori, bir durumun olası sonuçlarının kendilerine ait ayrı evrenlerde ortaya çıkabileceğini söylemektedir. Örneğin; sağa ya da sola gidebileceğiniz bir kavşağa geldiğinizde, içinde bulunduğunuz evren size iki tane daha evren verebilir: birisi sağa gidince diğeri de sola gidince.

5.Matematiksel Evren

Her matematiksel yapının farklı bir evreni olduğu düşüncesidir. Yani bütün matematiksel yapılar kendilerine ait evrenlerde var olmaya devam ediyorlar.